Adnan Kahveci

Elektrik Mühendisi, Öğretim Üyesi, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
05 Şubat, 1993
Eğitim
Purdue University School of Electrical and Computer Engineering

Elektrik yüksek mühendisi, öğretim üyesi, siyasetçi. (D. 1949, Sürmene / Trabzon – Ö. 5 Şubat 1993, Gerede / Bolu). İstanbul Kabataş lisesini (1966) bitirdi. ABD Indiana Purdue Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde okudu. Missouri Üniversitesinde doktora yaptı, aynı üniversitede “asistan profesör” olarak çalıştı. Kahveci, Türkiye'ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı ve  İçişleri Bakanlığı teknik danışmanlığında bulundu. 12 Eylül (1980) döneminde Başbakanlık danışmanlığına atandı ve o sıralarda Turgut Özal'la tanıştı. 1983 yılında Ana Vatan Partisi (ANAP)'nin kurucuları arasında yer aldı. Ancak, askeri yönetim tarafından veto edildiği için milletvekili olamadı. Daha sonra 1987 yılında ANAP listesinden İstanbul Milletvekili seçildi ve Devlet Bakanı oldu. Bir süre sonra da Maliye Bakanlığı görevine getirildi.

Adnan Kahveci, 5 Şubat 1993 tarihinde, Bolu-Gerede yakınlarında kendi kullandığı arabanın, yeni yapılan otobanda ters yola girerek yaptığı trafik kazasında eşi ile birlikte hayatını kaybetti. İki çocuğundan biri olan on yedi yaşındaki Aslıhan Kahveci ise kazadan on gün sonra öldü.

Ürettiği yeni fikirlerle Türk siyasi tarihinde önemli bir yeri olan kahveci, kamuoyunda dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile tanınıyordu. 

KAYNAK: Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (Milliyet - Cilt 12).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör