M. Rauf İnan

Eğitimci, Yazar

Doğum
Ölüm
29 Şubat, 1996
Eğitim
İstanbul Öğretmen Okulu

Eğitimci, yazar (D. 1905, Genç / Bingöl - Ö. 29 Şubat 1996, Ankara). İstanbul Öğretmen Okulu (1925) mezunu. Öğretmen olarak Kayseri’nin Zencidere köyündeki Öksüz Yurduna atandı. 1928 yılında Toplu öğretim alanında incelemelerde bulunmak, bilgi ve görgüsünü artırmak üzere Viyana’ya gönderilen dört öğretmenden biri oldu. Üç yıl sonra yurda döndüğünde İzmir İlköğretim müfettişliği, Millî Eğitim müdür yardımcılığı, Manisa Millî Eğitim Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1940-44 yılları arasında Çifteler Köy Enstitüsü müdürlüğü, 1944-46 yıllarında Hasanoğlan Köy Enstitüsü müdürü ve meslek dersleri öğretmeni olarak görev yaptı. Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsünde iş pedagojisi ve Almanca derslerini de okuttu.

1946 yılında Millî Eğitim Bakanlığı müfettişi, 1947’de Ankara’da Beşinci Ortaokul müdürlüğü ve yurttaşlık bilgisi öğretmeni oldu. 1950’de Niğde Aksaray Ortaokulu matematik öğretmenliğine atandı. Ankara Yıldırım Beyazıt Ortaokulu ve Birinci Sanat Enstitüsünde, Namık Kemal Ortakulunda matematik öğretmenliği yaptı. Köy Enstitüsü çalışmaları ile Türkiye’de iş eğitiminin önderleri arasında yer almıştır.

ESERLERİ:

Birinci Sınıfta Çocuğa Göre Okulun Binası ve Eşyası (1955), Atatürk ve Türk Kadını, Mustafa Necati, Serbest Tahrir (K. Linke’den çeviri).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör