M. Raif Ogan

Yazar

Doğum
Ölüm
09 Ekim, 1976
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yazar (D. 1887, İstanbul – Ö. 9 Ekim 1976, İstanbul). Medrese-i Edebiye ve İstanbul Lisesinden sonra Yüksek Öğ­retmen Okulu Edebiyat Şubesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Âlî Din Derslerini bitirdi. Fatih Numune Mektebi, Mahmut Şevket Paşa Nu­mune Mektebi, Rehberi İttihad Lisesi (Peyami Safa’nın mübassırlık (gözetleyicilik) ettiği, Rıza Tevfik’in de felsefe dersleri okuttuğu, Fahrettin Kerim Gökay gibi sonradan meşhur öğrencilere ders verdiği okul), Şark İdadisi okullarında öğretmenlik ve müdürlük yaptı. Çeşitli gazetelerde yazar olarak çalıştı. Yunanistan, Romanya (1939), Avusturya, Almanya, Çekoslavakya (1939), Fransa. Lübnan, Mısır, İtalya, İsviçre, Holanda, İngiltere’ye seyahat etti. İstanbul Lisesi Mezunlar Cemiyeti üyesi ve Fatma Semiha Hanım’la evliydi. Hakkı adında bir oğlu vardır. İslam Dünyası, İzci, Küçük Gazete, Hakkaniyet gazete ve dergilerini çıkardı. Yazıları ayrıca Sebîlürreşâd dergisinde yayımlandı. Basılı kitapları dışında Mukaddes Ateş,  Çilek, Haklı Yalan Mektep adlı okul piyeslerini yazdı. İsmail hami Danişmend, Eşref Edib, Cevat Rıfat Atilhan, Necip Fazıl Kısakürek (Rehberi İttihad’da öğrencisi), Süleyman Hilmi Tunahan gibi ünlü isimler yakın dostları arasındaydı.

Döneminde Cevat Rifat Atilhan, İsmail Hakkı Yılanlıoğlu, Gazi Yiğitbaş gibi yazarlarla birlikte  Kur’an tercümeleri yapılmasına şiddetle karşı çıkmıştı.

ESERLERİ:

İslamda Mezhepler ve Fırkalar Nasıl Çıktı?, Kadiyanîler, İslam Hukuku, Türkiye’deki Masonluk İçyüzü ve Sırları (1951), Abdülhamid ve Bugünkü Muarızları (1956).

KAYNAK: Ergun Göze / Raif Ogan Merhum (Halka ve Olaylara Tercüman, 13.02.2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör