Mehmet Fatih Yanık

Fizik Profesörü, Fizik Bilgini, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Massachusetts Institute of Technology (MIT) Fizik Bölümü, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Elektronik Bölümü

Fizik bilgini, profesör, akademisyen. 1977 yılında Çorlu / Tekirdağ’da doğdu. Babası emekli subay, annesi ev hanımıdır. İstanbul’da Çapa İlkokulu’nu bitirdikten sonra ortaokulu Antalya Anadolu Lisesi’nde okudu ve Ankara Samanyolu Fen Lisesi’ni bitirdi. Liseyi bitirdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin saygın üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) üniversitesinde burslu okuma hakkı kazandı. Fizik ve elektronik bölümlerini çift ana dal, ekonomi bölümünü ise yan dal programıyla okudu. Aynı eğitim kurumunda yüksek lisans yaptı ve en iyi yüksek lisans tez ödülünü aldı. Doktorasını ise Standford Üniversitesi’nde yaptı. Massachusettes Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nde Bilgisayar Bilimi ve Elektrik Mühendisliği bölümlerinde profesör öğretim üyesi olarak görev yaptı. “Bilim ve Teknik” dergisinin okuru olarak başlayan teknoloji merakı, onu bugün dünya bilim literatürüne geçen birçok buluşun sahibi durumuna getirdi.

Yanık, lisede okurken Türkiye’de her yıl seçilen beş kişilik fizik olimpiyatları takımına ilk olarak 1994 yılında girdi. Çin’de onur belgesi ve teoride bronz madalya aldı. 1995 yılında  kardeşi Ahmet Ali Yanık ile birlikte gittiği Avustralya fizik olimpiyatından bronz madalya alarak dönü. “Technology Review” dergisi tarafından geleneksel olarak verilen 35 yaş altı en iyi 35 mucitten biri seçildi; bu ödülü aldığında 27 yaşındaydı.

Işığı bilgisayar çipinde durdurmanın yolunu buldu. O nedenle “Işığı oda sıcaklığında durduran kişi” olarak bilinmektedir. Ona kadar, ışığı durdurmak için atomlar kullanılıyordu. Bunun için de çok büyük sistemler gerekiyordu. O ise farklı bir sistem geliştirerek ışığı atomlardaki enerjiye dönüştürmeden bir mikroçipin üzerinde durdurmanın mümkün olduğunu gösterdi. Ona gelinceye kadar bilimcilerin ancak -270 derecede durdurabildiği ışığı, Yanık oda sıcaklığında ve bilgisayar çipinde hapsetmeyi başardı. Bu buluşun ardından, buluşun sağlık alanında kullanılabilmesi için, bir saç telinin binde biri kadar küçük boyutlarda çok hassas cerrahi müdahale yapılmasını sağlayan “nano cerrahi” tekniğiyle sinir hücresi yenilenmesi üzerinde çalışmaya başladı. Bu çalışmaların sinir sistemiyle ilgili hastalıkların sağaltımında önemli rol oynayacağı bilinmektedir.

Dünya ölçeğinde tanınmış olan çok sayıda yüksek teknoloji şirketlerinden öneriler alan Yanık’ın buluşu birçok uluslararası dergi ve gazetede haber oldu. Işığı durdurma yöntemiyle bilginin işlemlenebileceğini vurgulayan Yanık, yaptığı bir açıklamada şunları söylemişti: “Bu sayede şu an hayal edemeyeceğiniz bilgisayar sistemleri yapmanız mümkün. Bu olayı gerçekleştirmek istiyorum. Pratik hale gelirse bilgi-işlem teknolojisinde devrim yapabilir. Çok sayıda bilgisayar firması bugünkü teknolojiye her yıl milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Bizimkisi çok farklı, alternatif bir teknoloji olacak.”

Yanık, önceleri fizikle ilgili konularda çalışırken sonradan biyolojiye de ilgi duymaya başladı ve bu konularda da çığır açan çalışmalar yaptı. Son zamanlarda özellikle sinir uçlarının yeniden oluşturulması konusunda çalışmalar yapıyor.

Yanık, kendisi gibi bir bilim insanı olan Hatice Altuğ ile evlidir. Dünya ölçeğinde yapılan mucitler proje yarışmasında eşi  ile birlikte optik transistor üzerine hazırladıkları çalışma ile birinci oldular. Yanık’ların buluşu çok hızlı işlem yapabilen geleceğin sistemi kuantum bilgisayarları ile sinir hücrelerinin yenilenmesinde kullanılacak ileri “nano cerrahi”nin ilk adımı kabul edildi.

Yanık, bilime olan merakının “Bilim ve Teknik” dergileriyle başladığını belirterek; “Ortaokul öğrenciliği yıllarımda dayım bilim teknik dergileri getiriyordu. Kuantum fiziğinin ne olduğunu öğrencilik yıllarında öğrendi. Ailesinde diğer bir fizikçi olan kardeşi Ahmet Yanık da nano teknoloji üzerine çalışmaktadır.

 “Standford Üniversitesi'nde doktora yapan 27 yaşındaki Türk bilim adamı Mehmet Fatih Yanık, aralarında eşi Hatice Altuğ’un da bulunduğu araştırma ekibiyle evrenin hız rekortmeni ışığı bilgisayar çipi içinde durdurmayı başardı

Yanık’ın devrim yaratan buluşu, geleceğin optik kuantum bilgisayarlarının geliştirilebilmesi yolunda çok önemli bir adım olarak gösteriliyor. Yanık, ışığın bilgisayar çipi içinde durdurulabileceğini ve depolanıp geri çağrılabileceğini gösteren buluşuyla San Fransisko’da yapılan mucitler yarışmasında birincilik ödülü de kazandı. Stanford Üniversitesi’nde doktora yapmakta olan Yanık’ın devrim yaratan buluşu, geleceğin optik kuantum bilgisayarlarının geliştirilebilmesi yolunda çok önemli bir adım teşkil ediyor. Dünyanın bilişim başkenti olarak kabul edilen San Fransisko yakınlarındaki Silikon Vadisi’nin dünyaca ünlü bilgisayar şirketlerini peşinde koşturmaya başlayan Fatih Yanık, buluşuyla ilgili altı patent başvurusunda bulundu. Yanık, geleceğin kuantum bilgisayarlarının temelini oluşturacak bu altı patentine yatırımcıların da çok büyük ilgi gösterdiğini söylüyor. Fatih Yanık bir yandan bu teklifleri değerlendirirken, diğer yandan eşiyle birlikte deneylerine devam ediyor.”  

KAYNAKÇA: İnci Döndaş / “Işıkların Efendisi” (Sabah, 26 Kasım 2004), İhsan Işık / Ünlü Bilim Adamları (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 2, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör