Mehmet Emiroğlu

Hayırsever, Yazar

Doğum
Ölüm
07 Eylül, 2004
-

Hayırsever, yazar (D. 1918, Güneydere [Botsa] / Meram / Konya – Ö. 7 Eylül 2004). Babası Emiroğulları'ndan Seyit Efendi, annesi köyün birkaç okumuş kadınından biri olan Emine Hanımdır. Yetişmesinde annesinin rolü oldu.

Aynı köyden, kendi gibi, gönül kapısı açık Hanife Hanım'la evlendikten sonra ticaret yapmak için geldiği Konya’da Maliye ve Veteriner Müdürlüklerinde otuz bir yıl memur olarak çalıştı. Emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etti, yirmi üç yıl da Konya Noter Odasının genel sekreterliğini yürüttü.

Konya’da Hacıveysizâde, Ali Hoca, Kılcı Nuri Efendi, Ladikli Ahmet Ağa­ ve Samiha Ayverdi’nin sohbetlerinde bulundu. Yardımseverliği ile tanındı. Bütün bu görevleri sırasında ve hayatı boyunca insanlara yarımcı olmaya çok gayret etti.

ESERLERİ:

Kültürümüzün Köşetaşları (2001), Geçmişin Penceresinden (2002).

KAYNAKÇA: TDOE – TDE Ansiklopedisi 3 (2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Mehmet Emroğlu kimdir? (pusulahaber.com.tr, 7 Eylül 2017), Mehmet Emiroğlu, vefatının 10. yıldönümünde yâd edildi (pusulahaber.com.tr, 7 Eylül 2017).

 

MEHMET EMİROĞLU, VEFATININ 10. YILDÖNÜMÜNDE YÂD EDİLDİ

 

 

MEHMET EMİROĞLU, VEFATININ 10. YILDÖNÜMÜNDE YÂD EDİLDİ

 

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Salı Sohbetleri’nde, Konya’nın yetiştirdiği ilim, kültür ve sanat adamı Mehmet Emiroğlu, vefatının 10. yıldönümünde yâd edildi. Konya Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda, kalabalık bir dinleyici topluluğunun katıldığı anma programına konuşmacı olarak katılan Eski Karaman Belediye Başkanı Dr. Kâmil Uğurlu, 1918 yılında Konya’nın Botsa köyünde doğan Mehmet Emiroğlu’nun babasının, Emiroğulları’ndan Seyit Efendi, annesinin Emine Hanım olduğunu belirterek aynı köyden Hanife Hanım’la evlendikten sonra ticarey yapmak üzere Konya’ya geldiğini, memurluk hayatından sonra uzun seneler Konya Noter Odası’nın genel sekreterliğini deruhte ettiğini söyledi.Emiroğlu’nun üçü kız, biri oğlan güzel insanlardan oluşan bir ailesi olduğunu ifade eden Dr. Kâmil Uğurlu, “Evleri sabahın erken saatlerinde kapısını çalan misafirlere açık olur, kapıdan adımınızı attığın andan itibaren o ev sizi hâne halkıyla birlikte huzur deryâsına kabul ederlerdi. Sohbetleri alışılmışın dışında etkili olurdu. Bunu müşahade edenler elini öpmek ve kendisine teşekkürlerini değişik şekilde göstermek isteyenlere de ‘ben bir Ulu Kapı’dan bunları alıyorum’ derdi” diye konuştu. Onun iki kitabından biri olan Geçmişin Penceresi’nden de yer alan hikâyeleri dinleyicilerle paylaşarak Emiroğlu’nun nasıl bir şahsiyete sahip insan olduğuna dair açıklamalar da yapan yazar Uğurlu, Şeyh Sâdî Şirazî’den borcundan dolayı hapishaneye giren ve yazdığı bir mektubun o şehrin tanınan eşrafından merhametli bir tacirin eline ulaşmasıyla birlikte onun borçlarına kefil olması karşısında bu sefer, borçlarının büyük bir kısmını ödeyememesinden dolayı kendisinin hapishaneye düşmesi hikâyesini anlatarak şunları dile getirdi: “Emiroğlu, evinin tapusunu devamlı kefil olarak verirdi. Düştüğü darlık ve zorluklarda Yüce Mevlâ, ona öyle bir yol ve kurtarıcı gönderirdi ki şaşırıp kalırdınız. O, veren el olmanın erdemlerin en büyüğü olduğunu bilirdi. Yardımsever bir insandı. Araba çağırır ve onn arkasına dünyalık ne varsa doldurur ve akşam karanlığında tesbit ettiği güzergâh boyunda bulunan evlerin kapısını çalar ve hanımıyla birlikte bırakır giderdi.”Mehmet Emiroğlu’nun oğlu Seyid Emiroğlu da, bu anma toplantısı düzenleyen Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü’ye ince düşüncesinden dolayı teşekkür etti. 

KAYNAK: Mehmet Emiroğlu, vefatının 10. yıldönümünde yâd edildi (pusulahaber.com.tr, 7 Eylül 2017).

Yazar: pusulahaber.com.tr
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör