Mehmet Emin Yalçınkaya

Yönetmen, Oyuncu, Oyun Yazarı, Yazar

Doğum
Ölüm
11 Ağustos, 2018

Tiyatro yazarı, yönetmeni ve oyuncusu (D. 1968, Kızıltepe / Mardin -  Ö. 11 Ağustos 2018, İzmir). Hayatının en uzun yıllarını Diyarbakır’da yaşayan Mehmet Emin Yalçınkaya, 1990 yılında Diyarbakır Belediyesi Dr. Orhan Asena Şehir Tiyatrosunda profesyonel olarak tiyatroya başladı. Çok sayıda oyunda görev aldı. Veysel Öngören, Ziya Demirel, Luciano İogna, Celil Toksöz  ve Haldun Dormen gibi tanınmış tiyatro şahsiyetleri ile çalıştı. Halen “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunda oyuncu, yazar, çevirmen ve yönetmen olarak çalışmalarını sürdürdü.

Mehmet Emin Yalçınkaya, 11 Ağustos 2018 günü, pankreas tedavisi gördüğü, İzmir’deki bir hastahanede hayatını kaybetti. Cenazesi ailesi tarafından Diyarbakır’a getirilerek, kendisine ilk tören Orhan Asena Şehir Tiyatrosunda yapıldı. Bu törenden sonra Yeniköy’e götürülerek, burada kılınan cenaze namazından sonra köyün mezarlığında toprağa verildi.

Yazarın bu güne kadar sahnelenmiş birçok oyunu vardır. Bunlar arasında en çok bilinenler “Mala Dinan” ve “Mala Extiyaran” adlı oyunlarıdır. Bunların dışında “Cembeli û Binevş” “Zembilfroş” adlı oyunları da bazı tiyatroların sahnelerinde yer bulmuştur.

Aynı zamanda çeviri de yapan yazar; Aziz Nesin'in “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”,  “Benim Güzel Pabuçlarım”, Ömer Polat’ın “Aladağlı Mıho” adlı eserlerini de çevirip DBŞT'de oynanmıştır. Yazarın “Mala Dinan” ve Mala Extiyaran”  adlı iki oyunu 2008'de "Mala Dinan Mala Extiyaran"adıyla tek kitap halinde basılıp yayımlanmıştır.

KAYNAKÇA: Şeyhmus Diken / "Yalçınkaya, Mehmet Emin" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013), Kendisinden alınan bilgiler (Mart 2014), Oğlu Hatip Yalçınkaya’dan alınan bilgiler (26),10.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör