Mehmet Emin Özafşar

Fıkıh Bilgini, İlahiyat Profesörü, Hadis Araştırmacısı, Öğretim Üyesi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi

Akademisyen, ilahiyat profesörü, fıkıh ve hadis araştırmacısı. 1963, Gerede / Bolu doğumlu. Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi (1987) mezunu. Yüksek lisansını “Muhammed Zahid el-Kevseri’nin Hayatı, Fikirleri ve Hadisçiliği” başlıklı teziyle (1989), doktorasını “Fıkhi Hadisler ve Değerlendirilmesindeki Esaslar” konulu teziyle (1995) tamamladı. 1999 yılında doçent ve daha sonra profesör oldu. Fakülte kurulu üyeliği (2003-04), Diyanet İşleri Başkanlığı Hizmet İçi Kurs Programları Hazırlama Komisyonu üyeliği (2004) görevlerinde bulundu. Çalışmalarını Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi öğretim üyesi olarak sürdürdü.

Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, fıkıh ve hadis konularındaki makalelerini, 1998 yılından itibaren İslâmiyat, Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dergisi, İslâmi Araştırmalar, Yeni Türkiye, İlim ve SanatDiyanet İlmi, Diyanet dergilerinde yayımladı. Sempozyum ve seminerlere katılarak bildiriler sundu, yazarlık kurslarında dersler verdi, televizyonlarda konuşmalar yaptı.

 

ESERLERİ:

 

İnceleme: Hadisi Yeniden Düşünmek (1998), İdeolojik Hadisçiliğin Tarihi Arka Planı - Mihne Olayı ve Haşeviye Olgusu (1999), Oryantalist Yaklaşıma İtirazlar - Bir Sünnet Savunusu ya da Sünnete İçerden Bakış (1999).

 

Derleme: Hadis ve Kültür Yazıları (2004).

 

Çeviri: Sünnet Müdâfası I-II (M. Ebu Şehbe’den, ortak çeviri, 1990), Sünnet’in Neliği Sorununa Metodik Bir Yaklaşım - Malik’in Muvatta’ı Özelinde (M. Yusuf Guraya’dan, (1999).

 

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2007, 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör