Mehmet Emin Ay

İlahiyatçı, Müzisyen

Doğum
01 Nisan, 1963
Eğitim
Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi
Burç

İlâhiyatçı, müzisyen. 1 Nisan 1963 tarihinde Van’da doğdu. Van İmam Hatip Lisesi (1980), Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi (1984) mezunu. Mezun olduğu fakülteye, aynı yıl Din Eğitimi Ana Bilim Dalı araştırma görevlisi olarak atandı. 1986 yılında yüksek lisansını, 1992 yılında doktorasını tamamladı. 1993 yılında yerine getirdiği askerlik vazifesinin ardından aynı fakültede görevine devam etti. 1995-1998 yılları arasında Din Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı, 1998-2003 yılları arasında ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu süre zarfında Fakülte ve Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Bu arada UÜ Araştırma Fonu ve Diyanet İşleri Başkanlığınca desteklenen “Diyanet İşleri Başkanlığına Bağlı Kur’an Kurslarının Problem ve Beklentileri” adlı araştırma projesini tamamladı. 1995’te doçent unvanını aldı. Bir süre Felsefe ve Din Bilimleri bölüm başkan yardımcılığında bulundu. “Eğitim Öğretim Açısından İlâhiyat Fakültelerinde Rehberlik” adlı çalışması ile 2001 yılında profesör oldu. 2003 yılında kendi isteğiyle Bölüm Başkanlığı görevinden ayrıldı. 15 Aralık 2011-19 Mart 2012 tarihleri arasında Bursa İl Müftüsü olarak görev yaptı. Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olarak Öğretim Üyeliğine devam ederken 16 Şubat 2013 tarihinde Bursa İl Müftülüğüne ikinci kez atandı.

1984-88 yılları arasında TRT Ankara ve İstanbul Radyo ve Televizyonlarında (TRT, TV-1 ve TV-2) radyo ve televizyon konuşmaları yayınlandı. 1986 yılından itibaren TRT ve diğer özel televizyon ve radyo kanallarında hazırladığı programları yayınlandı. 1998 yılında ise yerel bir televizyon kanalında bir ay boyunca yayınlanan “Ramazan Özel Programı”nın yapımcılık görevini bir meslektaşıyla birlikte yerine getirdi.

1991 yılında U.Ü.İlahiyat Fakültesi’ne bir Ses Kayıt Stüdyosu yanında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümüne de bir “Akıllı Sınıf” kazandırdı. 1992 yılında gittiği Özbekistan ve Kazakistan’da din eğitimi kurumlarında incelemelerde bulundu. 1994 -98 yılları arasında birçok Avrupa ülkesinde alanıyla ilgili olarak konferanslar verdi. Akademik hayatının ilk senelerinde, çalışmalarından arta kalan zamanlarda, sonraki yıllarda uzun süre hafızalardan silinmeyecek Taleal Bedru Aleyna adlı albümünün beste ve tercüme çalışmalarıyla meşgul oldu. Bu albüm, Aralık 1988’de dinleyiciyle buluştu. Uzun yıllar ilgi gören bu albümle sadece ülkemizde değil, tüm İslam ülkelerinde, dinleyiciler bu mutluluk şarkısını Türkçe açıklamalarıyla birlikte dinlediler.

1996 yılında ise iki meslektaşıyla birlikte kısa adı İREM olan “U.Ü. İlahiyat Fakültesi Rehberlik ve Danışma Merkezi”ni kurdu. “Çocuklarımıza Allah’ı Anlatalım” başlıklı lisans tezi 2003’e kadar on beş baskı yaptı. Akademik ve müzik çalışmaları yanı sıra İstanbul’dan Buhara’ya isimli bir belgesel çekti. 2003 yılına kadar on dört albüm ve otuz besteye imza attı. Makaleleri 1987 yılından itibaren Diyanet Dergisi, U.Ü. İlâhiyat Fakültesi Dergisi, Din Eğitimi Araştırmaları Dergisi’nde yayımlandı.

Tasavvuf Musikisi ile Klasik Türk Musikisi arasında kendine has bir tavra sahip ilk özgün bestelerini 1990’lı yıllarda vermeye başladı. Süleyman Arif Emre’nin “Leblerimle Emrine Âmâdeyim”, Cengiz Numanoğlu’nun “O Gece Sendin Gelen”, Hayreddin Karaman’ın “Şemâil-i Şerif” adlı eserleri uzun süre dillerden düşmedi.

Bahattin Karakoç’un Münâcât yarışmasında birinci olan “Beyaz Dilekçe” adlı eserini 2001 yılında Beyaz Dilekçe adlı albümde, Nurullah Genç’in, Na’t-ı Şerif yarışması birincisi “Yağmur” adlı eserini ise 2004 yılında Güle Sevda adlı albümde seslendirdi. Bu iki albüm de en çok dinlenen klasikler arasında yerini aldı.

Son albüm çalışması, Kasım 2008’de Aşkın Kanatları adıyla yayınlandı. Hz. Mevlânâ’ya ait eserlerin yer aldığı bu albümde, Türkçe yanında, Farsça, Arapça ve İngilizce metinler özenle seslendirildi. 1988 yılından itibaren geçen süreçte, sayısı yetmişe ulaşan besteleriyle müstakil olarak 21 albüm yaptı. Bestelerinden bir kısmı yerli-yabancı bazı sanatçılar tarafından da seslendirildi.

Adıgeçen çalışmalar yanında, üç kez Kur’ân-ı Kerim hatim kaydı gerçekleştirdi. 1993 yılında okuduğu ilk kayıtlar kaset olarak yayınlandı ve sadece ülkemizde değil, Orta Asya’da, Balkanlarda, Uzakdoğu’da, Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde uzun yıllar dinlendi. Aynı kayda, Mürşid ve Kütüb-i Sitte adlı bilgisayar programlarında da yer verildi. 2003 yılında beş farklı makamla okuduğu ikinci hatim kaydı halen televizyon kanallarında yayınlanmaya devam ediyor. 2005 yılında sekiz farklı makamla okunan üçüncü kayıt ise Beyza Müzik tarafından sesli-görüntülü olarak Hatm-i Şerif adıyla yayınlandı ve 2006-2012 yılları arasında TRT’de “Ramazan Mukabelesi” olarak verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2008 yılında gerçekleştirilen Kur’ân-ı Kerim Hatm-i Şerifi adlı İnteraktif CD çalışmasında ise Türkçe Meâli seslendirme göreviyle görevlendirildi.

Müzik çalışmaları dışında Hat sanatı ve fotoğrafçılıkla da ilgilendi. Üniversite öğrenciliği yıllarında Hat sanatıyla ilgili kısa bir süre çalışma imkânı buldu. Sonraki yıllarda bazı kitap ve albüm kapaklarının Arapça metinlerini yazdı. 1992 yılında gittiği Özbekistan ve Kazakistan seyahatinde “İstanbul’dan Buhâra’ya” adlı belgesel filmin çekimlerini gerçekleştirdi. Yine aynı yıl, “Bursa Evliyaları” adlı belgesel filmin metin yazarlığı, müzik ve seslendirme görevlerini üstlendi.

2000 yılında, halen görev yaptığı Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin amblemini tasarladı. Verdiği konferanslar vesilesiyle gittiği Orta Asya, Orta Doğu, Avustralya, Amerika, Balkanlar, Avrupa ve İskandinav ülkeleri seyahatlerinde çektiği fotoğraflar ve tanıtım yazıları ilgi gördü. 2008 yılında ülkemizi ziyaret eden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e, Yeşil Camii’nde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim okumak üzere görevlendirildi. 2010 yılında “U.Ü. İlahiyat Fakültesinin 35. Yılı” adlı tanıtım filminde senaryo yazarlığı ve seslendirme görevlerini üstlendi. Altı yıldan bu yana, Bursa Ataevler Edebâli Camii’nde Ekim-Nisan ayları arasında Pazar sabahları yaptığı Hadis Sohbetleri ise devam ediyor.

Müzik alanındaki çalışmalarından dolayı Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından 2009 Yılı Müzik Ödülü’ne layık görüldü.

ESERLERİ (Kitap):

Din Eğitiminde Mükafat ve Ceza (doktora tezi, 1993), Diyanet İşleri Başkanlığına Bağlı Kur’an Kurslarının Problemleri ve Beklentileri (doçentlik tezi, 1994), Yaygın ve Örgün Din Eğitimi Üzerine Düşünceler (1994), Ailede ve Okulda İdeal Din Eğitimi (2.bas., 1997), Çocuklarımıza Allah’ı Nasıl Anlatalım? (1998), Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme (ders kitabı, M. Öcal ile birlikte, 3.bas., 1998), Çocuk ve Peygamber (1999), Der Prophet und die Kinder, Eğitim Öğretim Açısından İlâhiyat Fakültelerinde Rehberlik (2001), Problemleri ve Beklentileriyle Türkiye’de Kur’an Kursları.

KAYNAKÇA: Ayhan Atakol / İlâhiyat Profesörünün İlahi Albümleri Yok Satıyor (Hürriyet, 12.3.2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), Bursa Müftüsü Kitap ve Cd'lerini İmzaladı - Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, kitap ve CD’lerini imzaladı (mansetx.com, 18 Nisan 2014), Mehmet Emin Ay (ilahisizolmaz.com, 28.02.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör