Ali Ünal (Müzisyen)

Neyzen, Fotoğraf Sanatçısı, Müzisyen, Yazar

Doğum
04 Haziran, 1975
Eğitim
Bakırköy Musiki Konservatuarı
Burç

Yazar, müzisyen, neyzen, fotoğraf sanatçısı. 4 Haziran 1975, Antakya doğumlu. Hatay İlkokulu’nu, Hatay Atatürk Ortaokulu’nu ve Hatay Merkez Lisesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü’ne devam etti. Üniversite öğrencisi olduğu yıllarda TRT Ankara Radyosu’nun Türk Müziği Gençlik Korosu’nda ney ve icra eğitimi aldı. Üniversite 3. sınıfta öğrenimini yarıda bırakarak, bir süre özel radyolarda haber spikerliği ve editörlük yaptı. İstanbul’da Radyo D’de sunuculuk yaptığı yıllarda yarı zamanlı olarak, Bakırköy Musiki Konservatuarı’nı bitirdi. Pek çok müzik projesi ile konser ve korolarda görev aldı.

Ünal, İstanbul’da belediye konservatuarlarında müzik eğitmenliği ve ney hocalığı yaptı. 2005 yılından itibaren de Antakya Belediyesi’nde çalıştı, ney sanatçılığı yaptı. Amatörce şiir ve beste çalışmaları yaparken, engelli bir çocuğun Antakya’daki yaşamını konu edinen ilk kitabı “Alaca Dünya ve Yalnızlığım”ı yayımlayarak geniş ilgi topladı. Fantastik kurguya dayanan “Son Aşk Çiçeği” adlı ikinci kitabında ise düş dünyasında dolaşan ve zihin sorunları yaşayan bir doktorun aşk öyküsünü anlatı.   

  Özgün diliyle ve fantastik olayları büyük bir ustalıkla normal yaşamın bir parçasıymış gibi anlatan Ali Ünal’ın küçük hikâyeleri de internet sitelerinde yayımlandı. Ayrıca fotoğraf alanında da çalışmalar yaptı. Halen Antakya’da çalışmalarını sürdüren Ali Ünal, Rukiye Ünal ile evli; Elif adında bir kız çocuk babasıdır.

ESERLERİ (Roman):

Alaca Dünya ve Yalnızlığım (2012), Son Aşk Çiçeği (2013).

KAYNAK: Bilgi Formu (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör