Mehmet Elkatmış

İnsan Hakları Savunucusu, Milletvekili, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
14 Ocak, 1947
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu ve siyaset adamı, insan hakları savunucusu - XIX, XX, XXI. ve XXII. Dönem Nevşehir Milletvekili.

14 Ocak 1947’de Nevşehir’in Nar kasabasında doğdu. Babası Ahmet Bey, annesi Şeküre Hanımdır. İlk ve ortaokulu doğduğu yerde tamamladıktan sonra Nevehir Lisesi’ni bitirdi. Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yaptı. Avukatlık stajını tamamladıktan sonra da Nevşehir’de serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Öğrenciliğinden itibaren Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) ile Milli Gençlik Vakfı (MGV) gibi birçok sivil toplum örgütünde kurucu, yönetim kurulu üyesi ve başkan olarak görev aldı.

1991 ve 1995 genel seçimlerinde Refah Partisi (RP)’nden Nevşehir Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Bu partinin kapatılması üzerine Fazilet Partisi (FP)’nin kurucuları arasında yer aldı.

1999’da yine Nevşehir’den Fazilet Partisi milletvekili seçildi. Fazilet Partisi’nin de kapatılması üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin kurucuları arasında yer aldı.

2002 genel seçimlerinde bu partiden yine Nevşehir Milletvekili seçildi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde ise aday gösterilmedi.

 Mehmet Elkatmış, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı kâtip üyeliği ve idare amirliği ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. “Refah-Yol” koalisyon hükümeti döneminde TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu’nun başkanlığını yaptı. İnsan Hakları ve Susurluk komisyonları başkanlıklar dönemlerinde aktif ve etkili çalışmalarda bulundu. Terör örgütü PKK’nin rehin aldığı askerleri kurtarma operasyonuyla ilgili olarak yaptığı çalışma ve girişimler nedeniyle kamuoyunda adı daha çok duyulmaya başladı. Ulusal ve uluslararası olaylara duyarlıklı, dürüst ve cesur bir politikacı olarak toplumda hak edilmiş bir saygınlık sahibi oldu. ABD’nin Irak işgali sırasında, uluslararası kuruluşların Irak’ta tutuklulara kötü muamele yapmaları konusunda suskun kalınmasına tepki gösterdi.

Yurtta ve dünyada insan hakları konusunda duyarlıklı oluşunun gereği olarak, insan haklarının en yoğun olarak ihlal edildiği dönemlerin savaş yılları olduğuna dikkat çekmiş ve “Günümüzde dünyanın birçok yerinde savaşlar vardır ve bu savaşlardan dolayı birçok hak ihlalleri söz konusudur. Buna rağmen, dünyada kendilerini insan hakları savunucusu olarak takdim eden Batılı ülkeler, şu an bakıyoruz ki insan haklarını en çok ihlal eden ülkeler oluyor.” görüşünü savunmuştur.

 Elkatmış, Necmettin Erbakan’ın Refah Partisi (RP)’yle Tansu Çiller’in genel başkanlığını yaptığı Doğru Yol Partisi (DYP)’nin koalisyon hükümeti olarak iktidarda oldukları 1990’lı yıllar sürecinde ortaya çıkan Susurluk olayıyla ilgili olarak, Susurluk dosyası açıldıkça hangi gizli olayların ortaya saçılacağını ilginç bilgiler vererek dikkat çekti.

 

Bu konudaki görüşlerini şöyle özetlemiştir:

 

Savaşın, devletin içini nasıl çürüttüğü, barışın bu topraklara niye bir türlü gelmediği, savaşan güçlerin savaştan nasıl beslendikleri, savaştıkça nasıl zenginlik, güç ve iktidar devşirdikleri, savaşırken ne gibi hukuk dışılıklara battıkları, cinayetlerle ve uyuşturucu işiyle nasıl kirlendikleri, savaşı ve iktidarlarını nasıl finanse edip büyüttükleri, 1996 yılında Susurluk dosyasıyla kendini göstermişti. Eğer on beş yıl önce Susurluk olayı ve ilişkileri dibine kadar araştırılsaydı, yani Susurluk dosyası kapatılmasaydı ve sorumlulardan hesap sorulsaydı, belki bu ülke yıllar önce temizlenecekti ve bu topraklara barış çok daha önce gelecekti, bu kadar insan ölmeyecekti. Ama Susurluk sisteminden hesap sorulmadı. Sorulmaması için de Susurluk çetelerinin üstü 28 Şubat darbesiyle örtüldü. Bu ülkede bir kez daha savaş kazandı ve ardından daha büyük bir dalga olan Ergenekon geldi. Şimdi Ergenekon deşildikçe, kardeşi olan Susurluk da daha net bir biçimde ortaya çıkıyor. Susurluk soruşturmaları ve itirafları hızlanıyor.”

 

Siyasi yaşamı boyunca, milletvekilliğinin yanı sıra TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanlığı ve İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanlığı gibi önemli görevler üstlenmiş olan Mehmet Elkatmış’ın, dürüst ve kimi konularda duyarlıklı bir politikacı oluşu nedeniyle dışlandığı görüşü yaygındır.

HAKKINDA: 320 milyarlık faturaya veto (hurriyet.com.tr, 29 Mart 2002), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Neşe Düzel / Mehmet Elkatmış: “Ölümlere MGK’de karar verildi” (söyleşi, Taraf gazetesi, 25 Ekim 2011), Kendisinden bizzat alınan Bilgi Formu (2007),TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010).

 

 

 

320 MİLYARLIK FATURAYA VETO

Meclis'in mali işlerden sorumlu İdare Amiri Mehmet Elkatmış, ANAP eski Milletvekili Hasan Pertev Aşçıoğlu'nun eşinin 240 bin dolar tutan sağlık faturasını geri çevirdi. Hesabı yüksek bulduğunu belirten Elkatmış, yeniden fiyat incelemesi yapılmasını istedi.

Eski ANAP Milletvekili Hasan Pertev Aşçıoğlu'nun eşi Cahide Aşçıoğlu'na ait 240 bin dolarlık (yaklaşık 320 milyar lira) ‘‘sağlık faturası’’ Meclis'i karıştırdı. Tedavi için çıkarılan hesabı yüksek bulan Meclis Başkanlığı, fiyat araştırması yaptırdıktan sonra tedavi giderine onay verdi. Ancak Meclis'in mali işlerden sorumlu AKP'li İdare Amiri Mehmet Elkatmış, yüksek bulduğu bu hesaba karşı çıktı ve yeniden fiyat incelemesi yapılmasını istedi.

 

ABD'DE TEDAVİ

 

Meclis'i karıştıran fatura krizi, Aşçıoğlu'nun, sakatlık riski taşıyan eşini omurilik tedavisi için ABD'ye götürmek istemesiyle başladı. Ankara Numune Hastanesi'nden bu tedavinin ABD'de yapılması yönünde rapor alan Aşçıoğlu, ardından da eşinin tedavi giderlerinin karşılanması için Meclis yönetimine başvurdu. Yurtdışında tedavi talebini yerinde bulan Meclis yönetimi, tedavi giderleri için 5 bin dolarlık ön avans ödemesi yaptı. Aşçıoğlu ise Meclis'e başvurarak, yaptığı araştırma sonucunda eşinin ABD'deki tedavisinin 240 bin dolara malolacağını öğrendiğini bildirdi.

 

MECLİS ONAYI

 

Ancak bu rakamı fazla bulan Meclis yönetimi, yurtdışında tedavi raporunu veren Numune Hastanesi'ne, ‘‘Bu tedavinin Türkiye'de yapılıp yapılmayacağını’’ sordu. Numune Hastanesi, ciddi bir ameliyat içeren bu tedavinin ABD'de yapılması gerektiği yanıtını verdi. Meclis yönetimi, bu yanıtla yetinmeyerek bir de New York'taki Türkiye Konsolosluğu'ndan, ‘‘Tedaviye ilişkin çıkarılan hesabın uygun olup olmadığını’’ sordu. Konsolosluk, öngörülen rakamın ABD'deki sağlık harcamaları açısından uygun olduğunu iletti. Bunun üzerine Meclis Başkanlığı tedavi için gereken onayı verdi.

 

FAZLA BULDU

 

Aşçıoğlu, bu onayın ardından eşini tedavi için ABD'ye götürdü. Cahide Aşçıoğlu'nun tedavisine başlanırken, tedaviye ilişkin harcama talebi bu kez de, Meclis'in bu tür ödemeleri konusunda onayı gereken İdare Amiri Elkatmış'a takıldı. Harcamayı fazla bulan Elkatmış, onay vermediği dosyayı geri çevirirken, yeni bir fiyat araştırması istedi.

 

HESAP AŞAĞI

 

Meclis üst yönetiminden bir kaynak, Hürriyet'e, Aşçıoğlu'nun çıkardığı hesabın bir ‘‘ön fiyat araştırması’’ olduğunu, henüz tedavi sürdüğü için kesinlik kazanmadığını söyledi ve şu bilgiyi verdi: ‘‘Bütün bu harcamalar sonuçta halkın cebinden çıktığı için biz de çıkan her kuruşun hesabını titiz bir biçimde sormaya çalışıyoruz. Bizim bu girişimlerimizin ardından, sözkonusu sayın milletvekilinin de olumlu yaklaşımı ile asıl operasyonu ABD'de gerçekleşecek tedaviye ilişkin bazı tetkiklerin Türkiye'de yapılması yoluna gidildi. Bu durumda muhtemelen öngörülen tedavi gideri de daha aşağı çekilmiş olacak.’’

 

CEPTEN ÖDER

 

Aynı yetkili, sonuçta ödeme emriyle ilgili onayı Elkatmış'ın vereceğine dikkat çekti. Elkatmış'ın, yapılmasını istediği yeni fiyat araştırmasının sonuçlarından tatmin olmayıp gerekli onayı vermemesi halinde, Aşçıoğlu, eşinin tedavi giderlerini kendi cebinden ödemek durumunda kalabilecek.

 

Paşa’yı da reddetmişti

 

AKP'li Meclis İdare Amiri Mehmet Elkatmış, 12 Eylül müdahalesinin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın 14.5 milyarlık sağlık faturasını da reddetmiş, sadece 5.6 milyarını ödetmişti.

 

KAYNAK: 320 milyarlık faturaya veto (hurriyet.com.tr, 29 Mart 2002), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010).

 

Yazar: HABER

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör