Mehmet Danyal Tuncer

Fotoğraf Sanatçısı

Doğum
Ölüm

Fotoğraf sanatçısı (D. 1900, Diyarbakır - Ö. 1983, Diyarbakır). Öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, Birinci Dünya Savaşı nedeni ile erken yaşta askere alındı. Görevini Diyarbakır 7. Kolorduda yedi buçuk yıl şifre eri olarak yerine getirdi. Gösterdiği başarıdan dolayı gümüş madalya ile ödüllendirildi.

Vatan görevi bitince Diyarbakır'da, "Foto Yıldız" adıyla, kentin ilk stüdyo fotoğrafhanesini açtı. Verdiği güven ve saygınlık, onu kısa sürede bir “Aile Fotoğrafçısı” konumuna getirdi. Kentin ileri gelenlerinin, doğum, sünnet, nişan ve evlilik gibi mutlu günlerini görüntüledi. Bu ara dönemin yönetsel ve siyasal önemli kutlamalarını da kaydetti.

Fotoğraflarının bazıları 1936 Diyarbakır Yıllığı'nda, 1937’de Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişi ile ilgili kıymetli görüntüleri ise “Atatürk Diyarbakır’da” isimli albüm kitapta ve Karacadağ mecmuasının 1950’lere kadar gelen sayılarında yayımlandı. Diyarbakır Halkevinin Süleyman Savcı Bey’den istediği Diyarbakır surları ile ilgili çalışması için tüm sur yazıtlarını görüntülemek ile görevlendirildi ve surların tümünü belgeledi.

Oğlu mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Orhan Cezmi Tuncer, Diyarbakır anıtlarıyla ilgili çalışmalarında, zaman zaman babasının arşivinden yararlanıyor.

Mehmet Danyal Tuncer’in fotoğrafları ne yazık ki albümleştirilemedi ve zaman içinde çeşitli yayınlarda başka imzalar ile yayımlandı.

KAYNAK: Oğlu Prof. Dr. Orhan Cezmi Tuncer'den alınan bilgiler (Mart 2014).

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör