Mehmet Çavuş

Yazar, Şair

Doğum
02 Eylül, 1933
Eğitim
Sofya Üniversitesi Türkoloji Bölümü, Sofya Üniversitesi Tarih-Felsefe bölümü
Burç

Şair ve yazar. 2 Eylül 1933, Turnaovası köyü (Tırgovişte) / Cumaovası (Tırnovtsa) / Bulgaristan doğumlu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Cumaovası’nda bitirdi. Lise öğrenimine Eski Zağra (Stara Zagora) Türk Öğretmen Okulunda başladı, bu öğrenimini Razgrat Öğretmen Okulunda tamamladı. Sofya Üniversitesi Türkoloji ve Tarih-Felsefe bölümlerinde okudu. Gazetecilik, öğretmenlik, bir süre Sofya radyosunda spikerlik yaptı. 1982’de Türkiye’ ye göç etti. Balkan Türkleri Edebiyat Sanat ve Kültür Derneğinin dokuz yıl başkanlığını yaptı. Dernek tarafından çıkarılan Balkan Türklerinin Sesi dergisinin temelini attı ve altı yıl süresince yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. İLESAM üyesidir.

Şiir sanatına küçük yaşlarda yönlendi, daha üniversite yıllarında ustalaştı. Bu dönemdeki şiirlerinde Bulgaristan Türklerinin çektiği çileleri dile getirdi. Yazı ve şiirleri, başkanı olduğu dernekçe çıkarılarak yönettiği Tuna dergisi dışında Yeni Işık, Halk Gençliği, Eylülcü, Yeni Hayat dergilerinde yer aldı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Yılların Serenadı (Bulgaristan,1964), Bulgaristan’dan Sesler (1985).

ÇOCUK ŞİİRİ: Yol Verin (çocuk şiirleri, 1969), Burcu Burcu (Yol Verin’deki şiirlerin bir bölümü, 1997).

ANTOLOJİ: 20.Yüzyıl Bulgaristan Türkleri Şiiri (1988).

BELGESEL: Bulgaristan’da Soykırım (1984), Belgelerle Bulgar Zulmü (1987).

Eserlerinin bir bölümü de gazete ve dergilerde tefrika edilmiş, kitaplaşmamıştır.

HAKKINDA: Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy / Bulgaristan Türk Çocuk Edebiyatından Örnekler (2002), Sabahattin Bayramöz / Türkçenin Sarmaşıkları (2002).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör