M. Hilmi Uçan

Çevirmen, Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü
Diğer İsimler
Mehmet Hilmi Uçan

Araştırmacı-yazar, çevirmen. 1954, Bucak / Burdur doğumlu. Tam adı Mehmet Hilmi Uçan’dır. İlköğrenimini Bucak’ta, ortaöğrenimini Burdur’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Yüksek lisansını “Madame Babtiste ve ‘Ziynet’ Çerçevesinde Guy de Maupassant’ın Göstergebilimsel Bir Okuması” adlı tezle (1992), doktorasını edebiyat eğitimi alanında (1996) Anadolu Üniversitesi SBE’de bitirdi. 1983 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesine öğretim görevlisi olarak atandı.

“Balzac’ın Kadın, Aile, Analık ve Çocuk Sevgisi Hakkında Düşünceleri” başlıklı ilk yazısı, Afyon İİB Fakültesi Dergisi’nde yer almıştı (1989, Eskişehir). Göstergebilimsel eleştirileri, metin çözümlemeleri ve Fransızcadan çevirileri genellikle Hece dergisinde yayımlandı. 2002’de Yazınsal Eleştiri ve Göstergebilim adlı çalışmasıyla AKÜ Öğretim Elemanları Derneği Sosyal Bilimler Ödülünü aldı.

ESERLERİ:

DENEME-İNCELEME: Yazınsal Eleştiri ve Göstergebilim (2002), Edebiyat Bilimi ve Eleştiri (2003).

ÇEVİRİ: Batı’nın İğvası (André Malraux’dan, 2002), Roman Üzerine Düşünceler (Charles Plisnier’den, 2003).

KAYNAK: Mustafa Özcan / Yazınsal Eleştiri ve Göstergebilim Hilmi Uçan (Hece dergisi, Ekim 2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör