Ali Topuz

Bakan, Mühendis, Mimar, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
15 Ekim, 2019
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Yüksek mühendis mimar, siyaset ve devlet adamı,  15., 16., 18, 20, 22. Dönem İstanbul Milletvekili - 37. Hükümet' İmar ve İskân Bakanı, 40. Hükümet Köyişleri Bakanı, 42. Hükümet Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı (D. 1932, Çayeli / Rize – Ö.  15 Ekim 2019, İstanbul). Baba adı Mustafa, anne adı Nazmiye'dir. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu.

İstanbul Belediyesi, İller Bankası ve İstanbul İmar Planlama Müdürlüğü'nde çalıştı. Serbest mimarlık yaptı. Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında büyük inşaat projeleri uyguladı. Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ve Darülacezeye Yardım Derneği'nde yönetim görevleri üstlendi. İstanbul Huzurevi ve çok sayıda dernek ve kuruluşun kurucuları arasında yer aldı.

Siyasete atılarak CHP İstanbul il başkanlığı görevinde bulundu. 15., 16., 18, 20, 22. Dönem İstanbul Milletvekili. 37. Hükümet'te İmar ve İskân Bakanlığı, 40. Hükümet'te Köyişleri Bakanlığı, 42. Hükümet'te Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerini yürüttü. 23. Dönem'de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra kesintiye uğrayan si­yasi hayatı yeniden başlayınca SODEP'te (daha sonra SHP'ye dönüştü) yer aldı. 1987-1991 arası İs­tanbul milletvekili olarak görev yaptı. 1992 yılında CHP yeniden açılınca bu partiye geçti. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Vefat:

 

8 Şubat 2019’da beyin kanaması nedeniyle hastaneye kaldırılan Ali Topuz, 14 Ekim 2019 günü gece saatlerinde İstanbul Yeşilköy Acıbadem Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Ali Topuz, evli ve iki çocuk babasıydı.

İki yakın arkadaş, birlikte son yolculuğa uğurlandı. Biri CHP eski milletvekili, İstanbul il eski başkanı ve önceki dönem İmar ve İskan bakanı Ali Topuz, diğeri önceki dönem Turizm Bakanı, Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi Orhan Birgit.

Birkaç gün ara ile vefat eden iki eski siyasi için ilk tören İstanbul Süreyya Operası'nda yapıldı. Törene CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanısıra tüm parti teşkilatı katıldı. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, birlik beraberliğin önemine dikkat çekti, "Türkiye'nin şu an en çok buna ihtiyacı var" dedi.

Ali Topuz'un, Kanada’dan gelerek babasının cenaze törenine katılan oğlu Serdar Topuz, "İlkesi için aydınlık ve demokratik bir geleceği hedefleyen, hiç durmadan çalışan ve üreten bir baba. Ondan çok şey öğrendim. Hayata sevgi ile bakmayı paylaşmayı, kucaklaşmayı öğrendim" sözleriyle babasına veda etti.

Orhan Birgit'in eşi Gülsen Birgit ise duygulu anlar yaşadı. "Sözün bittiği yerin sırasının bana geleceğini hiç düşünmemiştim. O benim eşimdi, sevgilimdi, hocamdı, arkadaşımdı, dostumdu. Ali Topuz'un cenazesine katılmayı kafasına koymuştu ama bu şekilde olacağını düşünmemişti" dedi.

Birgit ve Topuz, Marmara İlahiyat Camii'nde öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

KAYNAKÇA: Milliyet Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (Cilt 22, 1968), TBMM Albümü 2. Cilt 1950-1980 (2010), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010),  Ali Topuz (tbmm.gov.tr, 16.7.2014), CHP'li eski bakan Ali Topuz vefat etti (ntv.com.tr, gazeteduvar.com.tr, 15.10.2019), CHP'li Ali Topuz hayatını kaybetti, yenicaggazetesi.com.tr, 15.10.2019), Orhan Birgit ve Ali Topuz son yolculuklarına uğurlandı (aa.com.tr, cnnturk.com, 17.10.2019), Ali Topuz ve Orhan Birgit defnedildi  (gazeteduvar.com.tr, 17.10.2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör