M. Halim Spatar

Müzik Yazarı, Aktivist, STK Yöneticisi, Yayıncı, Çevirmen, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

Siyasetçi, TİKP kurucusu, aktivist, müzik yazarı, çevirmen, yayıncı (D. 1928, Simav / Kütahya – Ö. 2013, İstanbul). İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenciyken Türkiye Komünist Partisi’ne katıldı. 1950’de İstanbul Yüksek Tahsil Demeği’ne girdi.

Dünya sosya­list gençlik hareketlerinin bir araya geldiği 1951 Dünya Barış Festivali’ne Türkiye’den katılan iki gençten biri idi. TİKP’nin kurucuları arasında yer aldı. Siyasi nedenlerden dola­yı bir süre tutuklu kaldı. Daha sonra yayıncılık yaptı, eser yazdı.

 

Vefatı:

 

12 Nisan 2013’te İstanbul’da hayatını kaybetti. 85 yaşında vefat eden Halim Spatar için, Zincirlikuyu Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye eşi Sebahat Spatar, kızı Deniz Spatar, Gazeteci yazar Oral Çalışlar, Türk Sol Hareketinin tanınmış isimlerinden Gençay Gürsoy ve sevenleri katıldı.

Cenazede duygularını dile getiren Cumhuriyet Gazetesi yazarı Oral Çalışlar; ’’Benim çok eski arkadaşımdı, biz 20’li yaşlarda ilk 68’e başladığımızda o, 40’lı yaşlarda Türk Solu dergisini çıkarıyordu, biz onun peşinden geldik. Çok kibar, entelektüel önemli bir solcu aydındı, yazardı, ağabeyimizdi. Onu kaybettiğimiz için hepimiz çok üzgünüz’’ dedi.

Nörolog, Özgür Gündem internet sitesi köşe yazarı Gencay Gürsoy ise, "Halim Spatar, yavaş yavaş çekilmekte olan devrimci kuşağın son üyelerinden biriydi. Ben bunların 1950li yıllarda Türkiye Sol Siyaseti içinde oynadıkları rolü, 60’tan sonra tanık olarak yakından görmüş, izlemiş biriyim. Unutulmaz insanlardı. Fedakarlıkları, bilgi birikimi, tevazuları, devrimci mücadeleye o dönemde çok önemli bir seviye, bir ahlak ve estetik kazandırmıştı. Ne yazık ki bu kuşaklar yavaş yavaş çekiliyor. Umuyorum ki yerine yenileri gelecektir" ifadelerini kullandı.

 

ESERLERİ:

Mektup: Mektuplar – Yurtdışından - İstanbul’dan, Müzik Yazılarım

Çeviri: Devlet ve Devrim, Müzik Neyi Anlatır.

KAYNAKÇA: Sol Hareketin Önde Gelen İsimlerinden Halim Spatar Son Yolculuğuna Uğurlandı (haberciniz.biz, 15 Nisan 2013),  Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör