Fuat Avni

Aktivist

Kimliği merak konusu Twitter fenomeni. Hesabın henüz kim tarafından yönetildiği bulunamamıştır. Basında bir takım kişilerin olduğu iddia edilse de bu iddialar kanıtlanamamış olup bu görüşler muhatapları tarafından kesin bir dille yalanlanmıştır. 17 Aralık operasyonları sonrası ortaya çıkan twitter fenomeni Fuat Avni'nin kim olduğu ortaya çıkarılamadı. Avni'yi, FETÖ'nün sosyal medyadaki istihbarat havuzu olarak niteleyenler az değil. Ancak resmen kim olduğu kanıtlanamadı.

Fuat Avni twitter hesabı, iddialarını hükümet içerisindeki iç ve dış görüşmeler, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması, seçimlerdeki bir takım usûlsüzlükler, hükümet ve cemaat arasındaki olaylar ve gizli operasyonlar üzerine şekillendirmiş, genelde sert ve tehditkar bir dil kullanmıştır...

Hesap, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Kullanıcının iftira, hakaretlerde bulunduğu, adli yargıyı etkilediği ve internet özgürlüğünü kötüye kullandığı gerekçesiyle Türkiye'de erişime engellenmiştir.

Bir dönem emniyet içindeki paralel yapılanmaya yönelik operasyonları önceden haber vermesiyle ünlenen sır isme dair, Fehmi Koru'dan ilginç bir öngörü gelmişti. Bilindiği üzere Koru, hükümet cemaat kavgasının patlak verdiği ilk günlerde arabuluculuğa soyunmuş ancak başarılı olamamıştı.

Bir süredir yazarlığa ara veren Fehmi Koru, sessizliğini "Ben Böyle Gördüm" adlı kitabıyla bozdu. Kitabı okuyan Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, ilginç bulduğu bölümleri okurlarıyla paylaşmış; ''Fuat Avni büyük ihtimalle "dış güç" demişti.

"Fuat Avni kim"" sorusuna Koru'nun verdiği yanıtı ve kendi görüşlerini Ertuğrul Özkök ise şöyle yazdı:

"Fehmi Koru, kitabın son bölümünde, somut olaylara dayanan kimliğini bırakarak, komplo teorileriyle tanıdığımız Taha Kıvanç haline geliyor. Ona göre, 17 ve 25 Aralık olaylarını yapanlar ve tapeleri sızdıranlar büyük ihtimalle bir "dış güç".

Cemaate yakın medya ise, bunları "Güç bizde" duygusunu ispat etmek için sahiplendi. Bu da çok zekice bir iş olmadı... Fuat Avni'nin gerçek kimliğine ilişkin güçlü tahminini de bu çerçeve içinde veriyor.

O da, dinleme olanaklarına sahip bir dış güç...

Bence kitabın zayıf halkalarından biri bu."

***

İçişleri Bakanı Efkan Ala ise, Erzurum'daki bir lokantada basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ala, "Fuat Avni'yi neden bulamıyorsunuz" şeklinde bir soruya da cevap vermişti.

Seçim bölgesi Erzurum'da basın mensuplarıyla buluşan Efkan Ala bir gazetecinin, "Fuat Avni'yi neden bulamıyorsunuz, hala ortada yok" yönündeki sorusuna, "İsmi telaffuz etmeden cevap vereceğim. Bulamadınız diye bir şey yok. Yani devletin de kendine göre bir takım yöntemleri oluyor. Onun için yani bu sorunuzun cevabı hüküm cümlesini kurmamış olmamanız daha doğru olur. Bulamadınız değil de. Yurtdışından insanlar bir şeyler yazıp çiziyor biliyorsunuz. O dönemlere bakın ne kadar gerçek ne kadar yalan bunları siz takip ediyorsunuz. Sosyal medya bir gerçektir. Söylediğim şey tek başına orası insanları zihnini varacakları kararları şekillendirmesin. Türkiye’de hem tarım, sanayi ve bilgi toplumunu bir arada yaşıyoruz. Dolayısıyla kitle iletişim araçlarından gündemi takip edenlerimiz var" şeklinde cevaplamıştı.

Star Gazetesi, emniyetin şifresini kullanan, rüşvet ve rütbe dağıtan, yazışmalarda kendi ismini deşifre eden Pensilvanya tetikçisinin 'Eski polis, Taraf yazarı Emre Uslu' olduğunu iddia etmişti.

Fuat Avni kimdir sorusuna Soner Yalçın'dan bir iddia gelmişti. Soner Yalçın, Fuaavni'nin Rauf Atilla Polat adıyla yazan kişi olduğunu öne sürmüştü.

Temmuz 2016'da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerince, Bülent Arınç'a "Fuat Avni kimdir?" diye sorulduğunda; "Bilmiyorum. Bilsem ben de hesabını göreceğim de, bilmiyorum. Evliya gibi adam... Hızır mıdır İlyas mıdır bilemiyorum... Adamı meşhur etmeyelim Allah aşkına. Kimse kim..." diye cevap vermişti.

KAYNAKÇA: Fuat Avni yakayı ele verdi (sabah.com.tr, 16.2.2015), Efkan Ala'dan "Fuat Avni" sorusuna yanıt (cnnturk.com, 17.05.2015), Fuat Avni kimdir? Soner Yalçın isim verdi (internethaber.com, 29.10.2015), Fehmi Koru, Fuat Avni'nin kim olduğunu açıkladı (cnnturk.com, 08.04.2016), Fuat Avni (wikipedia.com, 11.07.2016), Bülent Arınç. Evliya Gibi Adam (trend.mynet.com,erişim: 11.07.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör