Adem Çaylak

Siyaset Bilimci

Doğum
17 Haziran, 1970
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi
Burç

Siyaset bilimci. 17 Haziran 1970, Kaman / Kırşehir doğumlu. Kaman Işık ve Cumhuriyet İlkokulu, Kaman İmam Hatip Lisesi (1985), Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi (1992) mezunu. Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümü’nde “Osmanlı’da Yöneten ve Yönetilen: Başlıca Yaklaşımlar ve Şerif Mardin Örneği” başlıklı teziyle yüksek lisan yaptı (1997). Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümü’nde ise  “İktidar-Muhalefet İlişkileri Bağlamında Türk Siyasal Hayatında Osman Bölükbaşı Hareketi” başlıklı teziyle doktora çalışmasını bitirerek yardımcı doçent oldu (2004). Yeni Türkiye, A. Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Dergisi, Civilacademy, Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları (Journal of Central Asian and Caucasian Studies) dergileri ile Radikal, yeni Yüzyıl, Yeni Şafak ve Taraf gibi gazetelerde yazıları, akademik dergilerde makaleleri yayımlandı. Kars’ta yerel Serhat TV’de “Doğudan Batıya” adlı ekonomi-politik içerikli bir dizi program yaptı.

Adem Çaylak, 1991-92 yıllarında İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği’nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Kırıkkale Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim görevlisi (1993-98), Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü (1998-2004) ile Kırıkkale Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü’nde araştırma görevlisi (2004-05), Kafkas Üniversitesi İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi (2006-) olarak çalıştı. Görev yaptığı bu üniversitelerde; siyaset bilimi, siyasi tarih, toplumbilim, davranış bilimleri, iş ahlakı, bilimsel araştırma bilimleri, küresel sistemin yönetimi, siyasal düşünceler, siyasal düşünceler tarihi, Türk siyasi hayatı ve çağdaş siyasal akımlar dersleri verdi.

Çaylak ayrıca; Antikiteden 1789’a Siyasal Düşünce, Sosyal Bilimlerde Bilim Felsefesi, Doğu ve Türk-İslam Siyasal Düşüncesi Tarihi, Türkiye’de Siyasetin Tarihsel-Toplumsal Temelleri ve Araştırma Yöntemleri gibi yüksek lisans dersleri verdi. Kafkas Üniversite’nde idari görevlerde de bulunarak; bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, senato ve kurul üyeliği görevleri üstlendi. Vergi Raporu dergisinde hakem kurulu üyeliği yaptı, konferans ve seminerler verdi, bilimsel toplantılara katılarak bildiriler sundu. Ergül Çaylak ile evli; Esra, Elif, Ebrar Betül adlarında üç çocuk babasıdır.

ESERLERİ (İnceleme-Araştırma):

Osmanlı’da Yöneten-Yönetilen İlişkisi (1998), Entelektüel Tarihçi Şerif Mardin’in Osmanlı Toplumu Çözümlemesi / Şerif Mardin Okumaları (ortak kitap, 2008), Türkiye’nin Ekonomi Politiği 1923-2007 (Ed: M. Dikkaya, D. Özyakışır, A. Üzümcü, 2008), Osmanlı Politik-İktisadi Düzeneğin Anlaşılmasına İlişkin Yaklaşımlar / Türkiye’nin Ekonomi Politiği 1923-2007 (2008).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör