Ferhat Koç

Gazeteci, Yazar

Doğum
11 Haziran, 1949
Ölüm
13 Kasım, 2020
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi
Burç

Gazeteci-yazar (D. 11 Haziran 1949, Ankara – Ö. 13 Kasım 2020, Ankara). İlk ve orta öğrenimini Etimesğut'ta tamamladı. Ankara Gazi Lisesi (1960), Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi (1973) mezunu. Eğitimini tamamladıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı (1973-75) ve Vakıflar Genel Müdürlüğünde (1975-78) çalıştı. Bu hizmetlerinden sonra 1979’da Millî Gazete’ye geçti ve o tarihten itibaren çalışmalarını Millî Gazete’nin Ankara Temsilcisi olarak sürdürdü.

Çalışma hayatı boyunca İslam ülklerini gezmeye, izlenimlerini aktarmaya büyük önem verdi. Ortadoğu, Uzakdoğu, Balkanlar,Orta Asya, Afrika ve Kuzey Afrika'da ziyaret ettiği ülkeler ise; Libya,Fas, Mısır,Tunus, Nijer, Nijerya, Suudi Arabistan. Sudan, B.A.E.'leri, Irak, Suriye,Ürdün, İran, Pakistan, Afganistan, Endonezya, Malezya, Singapur, Rusya, Azerbaycan,Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Romanya,Yunanistan, Batı Trakya, Bosna-Hersek, Avusturya, Almanya, Belçika, Hollanda,Fransa,İtalya, Kıbrıs. Endülüs. Yemen.

Yazılarından dolayı çeşitli sivil toplum kuruluşlarından ödüller almıştır.

Ferhat Koç, yazılarını Millî Gazete, Yeni Devir, Panel gazete ve dergilerinde yayımladı. İslam tarihi ve İslam medeniyet coğrafyası hakkında eserleri vardır.

Türkiye yazarlar Birliği, Parlamento muhabirleri Derneği ve Kültürler Arası Dostluk ve Kardeş Vakfı (Kavrak-sırf) mütevelli ve yönetim kurulu üyesi. Esam (Ekonomik ve sosyal araştırmalar merkezi) üyesi. CANSUYU (Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği) üyesi ve disiplin kurulu üyesi, Birlik Vakfı üyesiydi. Evli, üç kız çocuğu ve üç torun sahibiydi.

 

Kitapları:

 

Kur’anî Kaynaklarla Peygamberler Tarihi,

Bir Gazeteci Gözüyle: Kutsal Topraklar ve Öteki Suudi Arabistan

Medeniyet Coğrafyamıza Seyahat (2012)

 

Ödülleri:

 

Ferhat Koç, yazılarından dolayı MÜSİAD Ankara Şubesinin Bosna-Çeçenistan Ödülünü, Irak Büyükelçiliğinin Barış ve Özgürlük Ödülünü, Batı Trakya Derneğinin Ahmed Sadık Barış Ödülünü, Bağımsız Çelik-iş Sendikasından "İşçi Hakları", Irak Büyükelçiliğinden "Barış ve Özgürlük" Ödülünü, Gümüşay'dan "Çevre "ödülünü ve Bem-Bir-sen'den (Belediye Memurları Sendikası) Belediye çalışanlarına destek ödülünü aldı.

 

Vefatı:

 

Türkiye Yazarlar Birliğinin faal üyelerinden olan Ferhat Koç, 13 Kasım 2020, Cuma günü Ankara’da Covid-19 salgını sebebiyle vefat etti. Karşıyaka Mezarlığında toprağa verileceği açıklandı.

Koç'un vefatı geniş bir çevrede üzüntü yarattı. Koç’un vefatı üzerine Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Kanal7 Medya Gurubu, Türkiye Yazarlar Birliği, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan taziye mesajı yayımladılar.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin mesajında şöyle denildi:

 “Gazeteci, yazar, Türkiye Yazarlar Birliği'nde Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfında mütevelli heyeti üyesi olarak önemli hizmetler vermiş olan; arkadaşımız, değerli insan Ferhat Koç vefat etmiştir.

Mekânı cennet olsun, kederli ailesine, yakınlarına, camiamıza başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti”

 

Ferhat Koç’un Eserleri İçin Ne Dediler?

 

 “Temel kültürümüz; seyahatla ilgili bize yol gösteren, ders veren, tavsiyelerle ufkumuzu açmış ve tasavvurumuzu bereketlendirmiş. Kur'anı Kerimde yirmi beş defa "Dünyayı gezin" , "Arza yayılın" emirleri karşısında eğiliyor ve "Başüzre!" diyoruz. Seyahat hakkında hadis-i şerifler bizi coşturuyor. "Seyahat edin sağlık bulursunuz!" "Seyahat müminin-müslümanın cihanıdır." Yeryüzünde attığımız her adımı ibadete dönüştürmek için, yolumuzu aydınlatan emirler rehberimiz oluyor. Yol arkadaşımız olan bir kelam-ı kibar belirliyor. "Evvel refik, bâde tarih," "Önce yol arkadaşım sonra yol." Özellikle uzun gezilerde, Ferhat Koç, mutlu tevafukların belirlediği yol arkadaşımız oluyor. Seyahatlerin karşımıza çıkardığı zorluk ve yorgunlukla, beklenmedik problemlerin uyumadan,

Ferhat bey, kolaylaştırıcı çözüm teklifleriyle derde şifa oluyor. Omzunda kamerası, elinde kalem defteriyle bizim göremediğimiz detayları kaydediyor.” (Dr. Mehmet Sılay)

 

HAKKINDA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Ferhat Koç Kitapları (kitapyurdu.com, sozcukitabevi.com vd, 16.05.2020),  Ferhat Koç koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti! (haber7.com, 13.11.2020), Ferhat Koç’u Kaybettik (tyb.org.tr, 13.11.2020), Milli Gazete eski Ankara Temsilcisi Ferhat Koç yaşamını yitirdi (cumhuriyet.com.tr, 13.11.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör