Ferdi Özbeğen

Piyanist, Ses Sanatçısı

Doğum
Ölüm
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi

Piyanist şantör, ses sanatçısı, taverna müziğinin duayenlerinden (D. 17 Ağustos 1941, İzmir – Ö. 28 Ocak 2013, İstanbul). Girit göçmeni Hasan Özbeğen ile Ankaralı Katolik bir Ermeni aileden gelen Afet (Anita) Özbeğen’in ikinci evliliklerinden dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okudu. Alaturka ve taverna tarzı şarkılar söyledi. 1965’de Hürriyet gazetesinin düzenlediği Altın Mikrofon Yarışması ile tanındı. “Yaşadıkça”, “Bir Sır Gibi” ve “Seviyorum Delicesine” albümleri büyük ilgi topladı. 26 albüm hazırladı. 12 yıl kanser tedavisi gören Ferdi Özbeğen tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 17 Ağustos 2013 günü İstanbul'da vefat etti.

Ferdi Özbeğen, yakın dostu Ülkü Aker’in, yabancı şarkılara yazdığı Türkçe sözleri kendine has bir üslupla okumasıyla 80’lere damga vurdu. 1977’de ilk uzunçaları “45 Dakika”yı çıkardı. Ardından “Sohbet”le altın plak aldı. 1980’de de “Mutluluklar” albümüyle Platin Plak ve Altın Piyano kazandı. Özbeğen’in “Eskimeyen Dost”, “Kandil”, “Bir Gülü Sevdim”, “Bir Sevgi İstiyorum”, “Yaşadıkça”, “Bir Sır Gibi” ve “Seviyorum Delicesine” gibi parçaları yıllarca dillerden düşmedi.

KAYNAKÇA: Ferdi Özbeğen’i kaybettik (gazetevatn.com, 29 Ocak 2013), Ali Rıza Türker / Şöhret Dediğin - Ferdi Özbeğen'in Hayatı (2013), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör