Ercan Yılmaz

Şair

Doğum
Eğitim
Karadeniz Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Şair. 1977, Geyve / Sakarya doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Adapazarı’nda, yüksek öğrenimini ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. Trabzon’da öğretmen olarak çalıştı ve ikinci sayıdan itibaren Ada (1998-) dergisini çıkardı ve genel yayın yönetmenliğini yaptı. Şiirleri Yedi İklim, Dergâh, Est&Non, Yom Sanat, Ada ve Mor Taka dergilerinde yayınlandı. Aherli Zamanlar (2002) adlı bir şiir kitabı vardır.

Ercan Yılmaz’ın Âherli Zamanlar’ı, ‘varlıkla yokluk arasına, rüyadan asma köprüler’ kuruyor. Ebruli rüyalar... Bu ‘köprüler’de şiirin dili, rüyaların diliyle özdeşleşir; her şey gibi sözcükler de ‘lal’ kesilir. Ercan Yılmaz’ın şiiri, ‘yazların inceldiği’, ‘duvarların oğul verdiği’ bir rüyanın şiiri. Hangi şair bu rüyayı görmeden ‘yok bahasına var’ım diyebilir ki?” (Hilmi Yavuz)

KAYNAK: Kenan Irmakçı / Aherli Zamanlar – Ercan Yılmaz (Hece, Kasım 2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör