Ahmet Fidan (Ordulu)

Yazar, Şair

Eğitim
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü
Diğer İsimler
Ahmet Emin Fidan

Şair ve yazar. 1970, Akkuş / Ordu doğumlu. Tam adı Ahmet Emin Fidan. İlk ve ortaokulu Fatsa’da bitirdi. Ankara Merkez İmam-Hatip Lisesi (1989), İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü (1993) mezunu. Yüksek lisansını 1996’da İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde “Belediyelerde İnsan Kaynakları Yönetimi” konulu teziyle yaptı. Doktora çalışmasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde sürdürüyor.

Öğrencilik yıllarından itibaren Pamukbank (1991), Tim Ajans’ta (1995) ve Gaziosmanpaşa Belediyesinde basın danışmanı olarak (1995) çalıştı. 1996-98 ve 2000-2001 yılları arasında İETT Genel Müdürlüğünde personel uzmanı ve kontrolör olarak görev yaptı. Yerel yönetimler, yönetim bilimleri, toplam kalite yönetimi, kent, kent estetiği, ulaşım, mizah, şiir ve sosyal içerikli konularda birçok eseri vardır. Bölgesel olarak yayınlanan Karadeniz Haber Postası gazetesinde başyazarlık, Güney Marmara Yaşam gazetesinde ve Fatsa Güneş gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Balıkesir Üniversitesi Erdek Meslek Yüksek Okulunda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Şiir ve yazıları Zaman gazetesi ve Ribat dergisi ile çeşitli bültenlerde yer aldı. Ayrıca Akademos, Zaman, Ekonomi Gazetesi, Provizyon Gazetesi, Karadeniz Haber Postası gazetelerinde yazdı. İÜ Siyasal Mezunları Derneği, İstanbul Siyasal Vakfı, Birlik Vakfı üyesidir.

“Bizim Duvarlar kitabının insanı yoğun olarak düşünceye sevketmesi sebebiyle de mizah kitapları dünyasına yeni bir anlayış, yeni bir soluk getireceği muhakkak.” (Abdülhak Ademoğlu)

ESERLERİ:

MİZAH: Bizim Duvarlar (1996).

ARAŞTIRMA: Belediyelerde İnsan Kaynakları Yönetimi (1996), Liberalleşme Sürecinde İslâmi Burjuvazi ve Sömürü, Bilgi Toplumu Sürecinde Şehirlerin Evrimi (e-kitap, 1999), Belediyeler İle İl Özel İdareleri Arasında Yönetim Hizmet ve İdari Vesayet İlişkileri (e-kitap, 1999), Belediyelerde Başlıca Politika Belirleme Alanları (e-kitap, 1999), Hayek ve Liberalizm (e-kitap, 1999), Eyüpsultan Şehri ve Estetik Yapısı (e-kitap, 1999), İkibinli Yıllarda Yerel Yönetimler ve Kentiçi Ulaşım (elektronik kitap, 2002).

ŞİİR: Dinamik (1996).

HAKKINDA: Abdülhak Ademoğlu / Kitap dergisi (Ağustos-Eylül 1996).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör