Metalürji ve malzeme mühendisi, akademiysen, profesör, siyaset adamı, milletvekili. 1967 yılında Zonguldak’ın Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Hamzafakıhlı köyünün Çolaklar mahallesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kdz. Ereğli'de tamamladı, 1988 yılında Gazi Üniversitesinden mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktorasını Sheffield Üniversitesi'nde (İngiltere) 1998 yılında Malzeme Mühendisliği alanında tamamladı. 2000 yılında Metalürji Mühendisliği alanında Doçent, 2006 yılında Malzeme Bilimi alanında Profesör unvanı aldı. 40'ı Uluslararası, 11'i Ulusal olmak üzere toplam 51 bilimsel yayını vardır ve bu yayınlarına 100'ün üzerinde uluslararası atıfta bulunulmuştur.

Bilimsel çalışmalarından 1 adet patenti vardır. 1999 yılında Cambridge Autobiography (İngiltere) tarafından hazırlanan "20. Yüzyılın Başarılı İnsanları" (Outstanding People of 20th Century) kitabında yer aldı. Akademik hayatında Ana bilim dalı başkanlığı, bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, dekan vekilliği ve rektör yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bilecik Üniversitesi, Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve aynı Üniversitenin Rektör Yardımcılığı görevini yürütmekte iken 24. Dönem Zonguldak Milletvekili adaylığı için bu görevlerinden istifa etti.

Kdz. Ereğli ile Ukrayna Alchevsk kentlerinin kardeş şehir oluşumunda aktif rol almıştır. Portekiz, İngiltere ve Ukrayna'daki çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerini davet edip Karabük Üniversitesi'nde seminerler ve dersler vermesini sağladı. Türkiye Cumhuriyetinin teknik yardım kapsamında Afrika'da (Gambiya) yaptırdığı Dökümhanenin işletim problemlerinin çözümü için çeşitli zamanlarda (1999-2010) gitmiş, Gambiyalı kursiyere Karabük'te dökümcülük kursu ve Gambiyalı öğrencilerin Karabük Üniversitesi'nde lisans eğitimi almalarım sağladı. 2001 yılından itibaren her iki yılda bir Kdz. Ereğli, Zonguldak ve Karabük'te düzenlenen Demir-Çelik Kongresinin yürütücü üyeliğini yaptı. İngiltere Leicester Üniversitesi Makine Mühendisliği ile ortak araştırma projelerini yürüttü. Karabük Demir-Çelik Fabrikaları ve Ereğli Demir-Çelik Fabrikalarına araştırma projeleri yaptı.

Prof. Dr. Ercan Candan, AK Parti’den 24. dönemde Zonguldak milletvekili seçilerek; Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Sözcülüğü, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği, Asya Parlamenter Asamblesi Komisyonu Üyeliği ve Türkiye-Gambiya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı. Halen Ar-Ge’den sorumlu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir. Kdz. Ereğlililer Derneği Kurucu Üyesi, evli ve üç çocuk babasıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör