Mehmet Barlas

Radyo ve Televizyon Programı Sunucusu, Gazeteci-yazar

Doğum
Ölüm
02 Haziran, 2023
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Gazeteci-yazar, radyo ve tv programı yorumcusu (D. 1941, Ankara – Ö. 2 Haziran 2023, Şişli / İstanbul). Ekonomi ve devlet bakanlığı ile Gaziantep milletvekilliği yapmış Cemil Sait Barlas’ın oğlu, Canan Barlas ile evli olan Mehmet Barlas'ın Cemil Barlas ve Ela Barlas adında iki çocuğu bulunuyor, Gazeteci Can Paker’in eniştesidir.

Ankara Atatürk Lisesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1968) mezunu olan Mehmet Barlas, gazeteciliğe, babasının çıkardığı Pazar Postası’nda başladı. Cumhuriyet gazetesinde dış politika yazarı olarak profesyonel gazeteciliğe adım atan Barlas, sonrasında Günaydın, Milliyet, Güneş, Tercüman, Yeni Şafak, Hürriyet Zaman, Akşam, Posta, Sabah gazetelerinde köşe yazarı, röportaj muhabiri, genel yayın yönetmeni gibi pek çok görev aldı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile bir haber programı hazırladı ve sundu.

İsmail Cem’in genel müdürlüğü döneminde TRT Haber Dairesi başkanlığı yaptı. Ayrıca çeşitli dönemlerde Çeşitli dönemlerde Star1, ATV ve TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. 2008 yılı içinde kısa bir süre ATV'de ana haber sunuculuğu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar'la birlikte Yorum Farkı adında bir program yapmaya devam ediyordu. Ayrıca Sabah gazetesinin baş yazarlığı görevinde bulunup, 2007 Nisan ayında istifa etti. Bir ara Posta gazetesinde köşe yazarlığı yaptıktan sonra kurumun özel sektöre geçişi ile birlikte Sabah gazetesine geri döndü.  Sabah gazetesinde yazıyor, tv kanallarında gündemi yorumladı.

1968’de Gazeteciler Cemiyeti Ödülünü kazandı. Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeleri arasında yer almıştır.

 

Vefatı:

 

SABAH Gazetesi Yazarı Mehmet Barlas, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü Şişli'de özel bir hastanede 2 Haziran 2023 günü 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. Barlas'ın ölümü sevenlerini yasa boğdu.

 Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat, Barlas'ı kaybetmenin acısını şu sözlerle anlattı: "Kültürlü bir beyefendi herkese karşı saygılı dost bir arkadaştı. Ailesine, sevenlerine, okurlarına başsağlığı diliyorum. Türkiye bir aydınını, zarif bir insanını kaybetti. Türk Sanat Müziği konusunda geniş arşivi, bilgisi olan bir insandı. Çok güzel bir sohbeti vardı. Ciddi bir aile babası, şefkatli, kucaklayıcı bir dede, bir dosttu. Anısını ömür boyunca yaşatacağım."

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Barlas için başsağlığı mesajı yayınladı. Altun mesajında, "Sabah Gazetesi Başyazarı Sayın Mehmet Barlas'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Sayın Barlas'a Allah'tan rahmet, ailesine, okurlarına, sevenlerine ve tüm medya camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekanı Cennet Olsun." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise başsağlığı mesajında, "Gazetecilik mesleğinin duayen isimlerinden Mehmet Barlas, tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, okurlarına ve medya camiasına başsağlığı diliyorum." dedi.

 

Kitapları:

 

Turgut Özal'ın Anıları (1994).

Türkiye'de Darbeler ve Kavgalar Dönemi (2000),

Rüzgâr Gibi Geçti (2005),

Latife Hanım'ın Sırları ve Türk Sosyetesi (2005),

İş ve Siyaset Hayatında Kariyer Yapmak (2005),

Sosyo-politik Bir Gerçek Olarak Hocaefendi Sendromu (2007),

Dün Dündür (2019),

Türkiye Üzerine Pazarlıklar (2020),

 

HAKKINDA: Türkiye Ansiklopedisi (C. 2, s. 450, 1974), Büyük Larousse (c. 3, s. 1324), Cemal A. Kalyoncu / Derin Gazeteciler (2002), Gülay Erdemli / İstanbul’da Yaşayanlar Hayatın Keyfini Çıkarmasını İyi Bilirler (Sabah Pazar eki, 8.6.2003), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006), Mehmet Barlas (haberler.com, 15.02.2022), Mehmet Barlas / Özel Günler vardır (sabah.com.tr, 15.02.2022), Usta gazeteci Mehmet Barlas hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 02.06.2023).

ÖZEL GÜNLER VARDIR

Önceki gün, Dünya Radyo Günü'ydü.

85 yıl önce faaliyete geçen Türkiye'deki radyoların bize ne kadar çok hatıra, isim, şarkı ve olay bıraktığını düşündüm.

Bugün de benim doğum günüm.

Açıkçası radyolar kadar yoğun geçmemiş hayatım.

Ben de askeri darbeleri yaşadım ama benden bir Münir Nurettin çıkmadı.

 

YAŞLANMAK GÜZELDİR

 

Yine de yaşlanmak güzel şey.

Ablam Fatma'ya, "Bak Fatma yaşlanıyoruz" dedim.

"Ne güzel, yaşlanıyoruz ama ölmüyoruz" dedi.

Eğer hayata bu açıdan bakarsanız yaşlanmanın alternatifinin ölmek olduğunu görür ve doğum gününüzün kıymetini bilirsiniz.

 

TURGUT ÖZAL MUCİZESİ

 

Radyo günümün bende bıraktığı anılar arasında en derini Turgut Özal'dır. Bir bürokratın, tarihi gidişini değiştirdiği Türkiye'yi dünyayı açması adeta bir mucizedir. Ve çok şanslı olan ben, Özal ile arkadaştık.

Radyo günlerinden kalan anılar arasında 12 Eylül de var, 28 Şubat da. Ama sonra Tayyip Erdoğan devreye giriyor ve radyo günlerinin son 22 yılı onun gölgesinde geçiyor.

Anılara takılmak tabii ki güzel, hele geçmişte mesela Alaeddin Yavaşça gibi, mesela Çetin Altan gibi, mesela Abdi İpekçi gibi değerli dostları bıraksaydınız, "Keşke zaman ilerlemeseydi" dersiniz.

 

85 YIL ÖNCEKİ TÜRKİYE DEĞİL

 

Ama zaman akıp geçiyor.

Bugün Türkiye, 85 yıl öncesine göre çok büyük bir ülke. Dünyada pek çok olayın merkezinde.

Bizden sonra gelecek kuşaklar bakalım bizim kadar talihli olacaklar mı?

Yani devraldıkları ülke eskisinden daha büyük olabilecek mi?

 

KAYNAK: Mehmet Barlas / Özel Günler vardır (sabah.com.tr, 15.02.2022),

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör