Eray Karınca

Öykü Yazarı, Yazar

Doğum
28 Mart, 1960
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Öykü yazarı. 28 Mart 1960, Siirt doğumlu. İzmir Şehit Nazımbey İlkokulu, Ortaklar Öğretmen Lisesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Yüksek lisans öğrenimini Türkiye ve Ortadoğu Amme İdarisi Enstitüsü (TODAİE)’de tamamladı. 1985 yılından itibaren Şanlıurfa, İdil, Araç, Gökçebey ve İncirliova’da yargıçlık yaptı. 1998’den itibaren yargıçlık görevini Ankara Adliyesinde sürdürdü. Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

Göç adlı ilk öyküsü Uğraş dergisinde (Zonguldak, Mayıs 1994), sonraki öykü, çocuk öyküsü ve yazıları Uğraş, Aydınca (1997, 16 sayı), Adam Öykü, Cumhuriyet Kitap, Damar dergilerinde yayımlandı. “Çökelez” dosyasıyla 1996 Çankaya Belediyesi-Damar Dergisi Öykü Dalı Büyük Ödülünü aldı. Bir Top Sarı Işık’la Halkevleri 66. Yıl Öykü Ödülü Üçüncüsü oldu. Toz Adamlar öyküsüyle Abdullah Baştürk İşçi Öyküleri Üçüncülük Ödülünü aldı.

“Bir cevap aynasından yansıyan ‘’Bir Top Sarı Işık’’la Osmanlı’daki ilk ve tek ‘’recm’’e götürüyor bizi Eray Karınca, ‘’Bir Top Sarı Işık’’ adlı öyküde.

“Öyküyü okumayı bitirdiğimde, Eray Karınca’nın bu öyküyü kurarken ne kadar titizlendiğini düşündüm ve bu titiz kurguya bir kez daha tanık olmak için öyküyü ikinci kez okudum. (…)

“Bir Top Sarı Işık, Eray Karınca’nın yerinde saymayan bir yazar olduğunu gösteren öyküler toplamı. ‘’Öyküye benzer yazılar’’ okuduğum günlerde Bir Top Sarı Işık’la karşılaşmak sevindirdi gerçekten.” (Fahrettin Koyuncu,)

 ESERLERİ:

ARAŞTIRMA: Dernek Hak ve Özgürlük.

ÖYKÜ: Çözelek (1997), Bir Top Sarı Işık (1998), Erken Açan Papatyalar.

ÇOCUK ÖYKÜSÜ: Hayvanat Bahçesinde Bir Gün (1997), Denizkızı (1999).

HAKKINDA: C. Nesipoğulları / Söyleşi (Aydınca, Temmuz-Ağustos 1998), Fahrettin Koyuncu / Eray Karınca’nın Yeni Öyküleri: Bir Top Sarı Işık (Cumhuriyet Kitap, 1.4.1999), TBE Ansiklopedisi 2 (2001), Behçet Çelik / Erken Açan Papatyalar (Virgül, Haziran 2002).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör