Enver Ören

Medya Patronu, Yönetici, İş İnsanı

Doğum
10 Şubat, 1939
Ölüm
22 Şubat, 2013
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi
Burç

İş adamı, yönetici, medya patronu, İhlas Holding kurucusu ve ilk yönetim kurulu başkanı (D.  10 Şubat 1939, Denizli - Ö. 22 Şubat 2013, Şişli / İstanbul). İlk ve orta öğrenimini Denizli'de tamamladı. Kuleli Askeri Lisesi'nde okudu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde lisansını bitirdi. Kazandığı NATO bursuyla, 1961'de mesleki çalışmalar yapmak üzere Napoli'ye gitti. Dönüşünde bir müddet öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1970'de akademik hayattan ayrılarak gazeteciliğe başladı. Hakikat gazetesini kurdu. Daha sonra gazetenin adını Türkiye olarak değiştirdi. Basın yayın dışında birçok alanda faaliyette bulundu.

Birkaç arkadaşıyla beraber İhlas Vakfı'nı kurdu. 1964'te askerdeyken Hüseyin Hilmi Işık'la tanıştı ve ondan dersler aldı. Bu zatın kızı Dilvin Ören'le evlendi. 1972'de Ahmet Mücahit ismini verdikleri oğulları dünyaya geldi. 1989 yılında gazetesi tiraj rekoru kırdı. 1993 yılında inşaat, medya, otomotiv, meşrubat, gıda, ev aletleri, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren İhlas Holding'i kurdu. İhlas Holding'de uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Aynı yıl İhlas Haber Ajansı'nı ve TGRT'yi kurdu. Sahibi olduğu TGRT kanalı yaptığı yayınlara Türkiye'de din ve kültürün doğru anlaşılmasında etkili oldu. 1990 ve 2006'da kendisine iki kez böbrek nakli yapıldı. Ancak geçirdiği tedavi süreci Ören'i yorgun düşürdü. 28 Ocak 2013'te beyin kanaması sebebiyle Şişli'deki Memorial Hastahanesi'nde 22 Şubat 2013 günü vefat etti. Cenazesi 70-80 bin kişinin katılımıyla Eyüp Sultan Camii'nden kaldırıldı. Kılınan cenaze namazının ardından Eyüp Sultan Mezarlığı'nda çok sevdiği kayınpederi Hüseyin Hilmi Işık ve kayınvalidesi Nefise Siret Işık'ın yanına defnedildi. Yerine oğlu Ahmet Mücahid Ören geçti.

Enver Ören’in vefatından sonra, Kürşat Bumin, Ören hakkında değerlendirmelerde bulunurken şu görüşlere yer vermişti:

“Türkiye gazetesinin sahibi Enver Ören vefat etti. Cenaze namazına Başbakan başta olmak üzere siyaset ve iş dünyasından birçok tanınmış kişi katıldı. Gazete köşelerinde Ören'in yardım sever, güler yüzlü, dost canlısı bir kişi olduğuna ilişkin hatıralar yayınlandı. Enver Ören hakkındaki bilgilerim ve kanaatim sahibi bulunduğu Türkiye Gazetesi ve de tabii ki 2001'de faaliyeti durdurulan ve ardından batırılan 'İhlas Finans'ın hikayesinden ibaretti. Türkiye'den başlayacak olursak, bu gazete –dünkü sayısının ana sayfasını ' 'Nevruz bayram olsun' mektubu' gibi 'güncel' bir manşetle donatmış olsa da- bugüne kadar yaptığı yayınlarla ülkenin sözü edilen 'bayramı'nın önüne taş koymuş, 'Eski Rejim'in ideolojik bir aygıtından ibaretti. Bu gazetenin Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamına ilişkin attığı 'manşetler'i bir 'atölye' çalışmasında gözden geçirdiğimizde, bu manşetlerden birisinin infazlardan önce hazırlanmış olabileceği izlenimine kapılmıştık...

Gelelim 'İhlas Finans' hikayesine: Bu finans kuruluşunun batırılması ve dolayısıyla yüzbinlerce kişinin mağdur edilmesine ilişkin bilgilere internet üzerinden gezinince bugün de ulaşabilirsiniz. Karşınıza 'İhlas mudilerinin birliği noktası', 'İhlas Finanszedeler' gibi siteler de çıkacaktır. Yani özetle, hâlâ 'kanayan bir yara'dır bu konu. (…)

Sonuç olarak Enver Ören, yüksek seviyede katılımın olduğu cenaze namazında helalliği almış olsa da, benim gördüğüm kadarıyla buna razı gelmeyen çok insan var sanki…”

KAYNAK: Enver Ören'i kaybettik!.. İhlas Holding'in sahibi Enver Ören bu akşam vefat etti (habervitrini.com, 22.2.2013), Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013), Kürşat Bumin / Enver Ören'e Helallik Vermeyecekler de Var (Yeni Şafak, 28 Şubat 2013)  

ENVER ÖREN'E HELALLİK VERMEYECEKLER DE VAR

Türkiye gazetesinin sahibi Enver Ören vefat etti. Cenaze namazına Başbakan başta olmak üzere siyaset ve iş dünyasından birçok tanınmış kişi katıldı. Gazete köşelerinde Ören'in yardım sever, güleryüzlü, dost canlısı bir kişi olduğuna ilişkin hatıralar yayınlandı. Enver Ören hakkındaki bilgilerim ve kanaatim sahibi bulunduğu Türkiye Gazetesi ve de tabii ki 2001'de faaliyeti durdurulan ve ardından batırılan 'İhlas Finans'ın hikayesinden ibaretti. Türkiye'den başlayacak olursak, bu gazete –dünkü sayısının ana sayfasını ' 'Nevruz bayram olsun' mektubu' gibi 'güncel' bir manşetle donatmış olsa da- bugüne kadar yaptığı yayınlarla ülkenin sözü edilen 'bayramı'nın önüne taş koymuş, 'Eski Rejim'in ideolojik bir aygıtından ibaretti. Bu gazetenin Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamına ilişkin attığı 'manşetler'i bir 'atölye' çalışmasında gözden geçirdiğimizde, bu manşetlerden birisinin infazlardan önce hazırlanmış olabileceği izlenimine kapılmıştık...

Gelelim 'İhlas Finans' hikayesine: Bu finans kuruluşunun batırılması ve dolayısıyla yüzbinlerce kişinin mağdur edilmesine ilişkin bilgilere internet üzerinden gezinince bugün de ulaşabilirsiniz. Karşınıza 'İhlas mudilerinin birliği noktası', 'İhlas Finanszedeler' gibi siteler de çıkacaktır. Yani özetle, hâlâ 'kanayan bir yara'dır bu konu.

İsterseniz sizi yormamak için bu sayfalardan derlediğim küçük bir seçkiyi görüşlerinize sunayım:

Eski bir tarihte, 2001 yılında Yeni Şafak'ta yer alan Nurettin Canikli'nin söz konusu kuruluşu konu edinen yazısından başlayayım: Biliyorsunuz, eski İstanbul Defterdarı Canikli halen Ak Parti Meclis Grup Başkanvekilliği görevini sürdürmektedir: 'İhlas Finans'ın batması, inançları gereği faizden kaçınmak amacıyla bu kuruluşa para yatıran insanların tasarruflarını yok etmiş, Anadolu sermayesinin büyük yara almasına yol açmıştır. (…) İhlas Finans'ın batması Anadolu sermayesinin büyümesini ve Anadolu'nun kalkınmasını sekteye uğratmıştır. Sadece Erzurum'da topladığı paranın 40-50 trilyon civarında olduğu söylenmektedir…'

Canikli, Ören'in bu yazısına ilişkin gönderdiği tekzip metnine cevaben de şunları söylüyordu:

'Buna göre İhlas Finans'tan alacaklı olanların paralarının ödenmesiyle ilgili olarak Sayın Enver Ören'in herhangi bir taahhüdü bulunmamaktadır. Tasfiye sonucunda, İhlas Finans'ın parası ortaya çıkarsa mevduat sahiplerine ödenecek. Bunun anlamı İhlaszedeler paralarını alamayacaklar veya çok cüz'i bir bölümünü alabileceklerdir. (…) Zira, Sayın Enver Ören topu Tasfiye Kurulu'na atıyor. Bundan sonraki muhatabınız ben değilim, Tasfiye Kurulu'dur diyor.

İhlas Finans hikayesine vakıf olan bir başka kişinin açıklamasını da hatırlayalım. Dönemin TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün değerlendirmesi de şöyle idi:

'Maalesef İhlas Finans yüreğimin acıdığı, gerçekten düşünürken kendimi ağlamamak için zor tuttuğum bir yaradır. İhlas Finans diğer batık bankalardan farkı olmayan bir hortumlama operasyonudur. İhlas Finans mağdurları sahipsiz kalmıştır.'

Sanayi Bakanı Nihat Ergün'ün (2009'da) hikayenin akibetine ilişkin şu sözlerini de aktarayım:

'İhlas Finans Kurumu'nun tasfiye başlangıcı 2001'de, 222 bin 298 hak sahibine yaklaşık 676 milyon dolar ve 245 milyon euro borcu vardı. Bu yıl 154 bin hesap sahibine 279 milyon dolar, 76 milyon euro ödeme yapıldı. İhlas'tan alacaklı 68 bin hesap sahibi kaldı. Bu hak sahiplerine 398 milyon dolar ve 168 milyon euro alacaklarının ödenmesi bekleniyor.'

2001'de BBDK tarafından faaliyetleri durdururalan İhlas Finans depreminin yol açtığı mağduriyetleri bilmeyen yoktur herhalde. 'Faiz'den kaçmak için paralarını bu batırılan bu kuruluşuna teslim eden az gelirli dindar kişilerden birisi olan Mehmet Emin Günkan, '6500 mark ve 4 bin dolarım vardı. Burada paramı değerlendirip, Ankara'da ev alacaktım. 1.5 ay önce Ankara'da paramı çekmek istedim, vermediler' diyordu.

 

Hikayenin TBMM'ye yansıyan dikkat çekici bir bölümü de eksik değil. 2010'da CHP'den Atilla Kart'ın İhlas Finans'ın mağdurları hakkında araştırma önergesi Ak Partili milletvekilleri tarafından reddediliyor. Kart, bu münasebetle yaptığı konuşmada Başbakan'ın konuya ilişkin şu sözleri sarf ettiğini de söylüyordu: 'Yazık değil mi, günah değil mi? Bu işin öbür tarafı, ahireti yok mu?', 'O fakir fukaranın, garip gurebanın, yetimin parası nasıl verilmez?'

Sonuç olarak Enver Ören, yüksek seviyede katılımın olduğu cenaze namazında helalliği almış olsa da, benim gördüğüm kadarıyla buna razı gelmeyen çok insan var sanki…

KAYNAK: Kürşat Bumin / Enver Ören'e Helallik Vermeyecekler de Var (Yeni Şafak, 28 Şubat 2013)  

Yazar: KÜRŞAT BUMİN

HAKKINDA 1

Cumhurbaşkanı Gül, İhlas Holding Yönetim kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Mesajında, Enver Ören'in vefatından derin bir üzüntü duyduğunu belirten Gül, şunları kaydetti:

 

"Türk iş aleminin seçkin ismi Dr. Enver Ören, çeşitli sektörlerindeki faaliyetleriyle memleketimize hizmet yolunda büyük bir sevdayla çalışmış, kurduğu yayın kuruluşlarıyla, basınımızın gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. Çok yönlü hizmetleriyle gönüllerde müstesna bir yer edinen Dr. Enver Ören'i her zaman saygı ve sevgiyle hatırlayacağız. Dr. Enver Ören'e Allah'tan rahmet, ailesine, İhlas Holding çalışanlarına, sevenlerine, iş ve basın dünyamıza başsağlığı diliyorum."

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: ABDULLAH GÜL

HAKKINDA 2

Başbakan Erdoğan, “Dr. Enver Ören, örnek kişiliği ve öncülük ettiği değerli hizmetlerle halkımızın gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. İnanıyorum ki, yaptığı hizmetler dolayısıyla uzun yıllar hayırla yâd edilecektir” dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’in vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajda, “İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Enver Ören’in vefatını öğrenmiş olmaktan büyük bir üzüntü duydum. İş hayatının önde gelen isimlerinden Dr. Enver Ören, medya başta olmak üzere birçok sektörünün gelişmesine önemli katkılar sağlamış, örnek kişiliği ve öncülük ettiği değerli hizmetlerle halkımızın gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. Merhum Ören, inanıyorum ki, yaptığı hizmetler dolayısıyla uzun yıllar hayırla yâd edilecektir. Dr. Enver Ören’e Allah’tan rahmet, ailesine, İhlas Holding camiasına, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum” ifadeleri yer aldı.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: RECEP TAYYİP ERDOĞAN

HAKKINDA 3

Çeşitli ziyaretler için Antalya’da bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu İhlas Holding, İhlas Yayın Holding ve bunlara bağlı şirketlerin kurucusu Enver Ören’in vefatından dolayı başsağlığı diledi.

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu basına yaptığı açıklamada Enver Ören’in vefatı ile ilgili olarak “Sabahleyin oğlunu aradım, başsağlığı dileklerimi ilettim. Allah rahmet eylesin. Gazeteciliğimizde bazı önemli adımlar attı. Televizyonculuk yaptı, iyi bir iş adamıydı, saygın bir iş adamıydı. Allah rahmet eylesin” dedi.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: KEMAL KILIÇDAROĞLU

HAKKINDA 4

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatı nedeniyle oğlu Mücahit Ören'e bir başsağlığı mesajı gönderdi.

TBMM Başkanı Çiçek mesajında, "Basın ve iş dünyamızın değerli ismi, ülkemizde geniş bir kitlenin Abisi, babanız Enver Ören beyefendinin tedavi gördüğü hastanede vefatından büyük üzüntü duydum. Girişimci kişiliğiyle eğitim hizmetlerine de büyük önem veren merhum Ören'e Allah'tan rahmet, size, ailenize ve bütün İhlas Holding çalışanlarına başsağlığı diliyorum" dedi.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: CEMİL ÇİÇEK

HAKKINDA 5

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, basın yayın alanında vasıflı kadrolar yetiştirmiş, Türk tarihine, kültürüne ve inançlara saygılı nesiller yetişmesi için ömrü boyunca çırpınmış çok değerli bir insanı kaybettiklerini ifade etti.

 

Başbakan Yardımcısı Atalay, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Atalay mesajında, "Türkiye'de ve dünyada inançlı ve muhafazakar insanların sesinin duyurulmasında kurduğu gazeteler, televizyon kanalları ve haber ajansıyla öncü rol oynamış, basın yayın alanında vasıflı kadrolar yetiştirmiş, tarihimize, kültürümüze, inançlarımıza saygılı nesiller yetişmesi için ömrü boyunca çırpınmış çok değerli bir insanımızı kaybettik. Ülkemize ve milletimize yaptığı hizmetler unutulmayacaktır. Güler yüzü, tatlı dili ve hayırseverliği ile bu kubbede hoş bir seda bırakarak aramızdan ayrılan Sayın Enver Ören'e Allah'tan rahmet, başta oğlu Mücahit Ören ve muhterem eşi Dilvin Ören olmak üzere ailesine, yakınlarına, İhlas Holding camiasına ve milletimize başsağlığı diliyorum" dedi.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: BEŞİR ATALAY

HAKKINDA 6

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Enver Ören'in toplumun manevi iklimini zenginleştiren hizmetleriyle her zaman minnetle anılacağını ifade etti.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Ergün mesajında şöyle dedi:

 

"İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Enver Ören Beyefendi’nin vefatı nedeniyle derin bir üzüntü duydum. Merhum Enver Ören, iş ve medya dünyamızın gelişimine yaptığı katkılar kadar, sosyal ve kültürel hayatımızı, toplumun manevi iklimini zenginleştiren hizmetleriyle de her zaman minnetle anılacaktır. Bu vesileyle merhuma Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine ve İhlas Holding ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum."

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: NİHAT ERGÜN

HAKKINDA 7

Ekonomi Bakanı Çağlayan, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Mesajında, "Ülkemizin değerlerinden, Türkiye Gazetesinin kurucusu,

 

İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı, değerli insan Enver Ören’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim" ifadesini kullanan Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:

 

"Medya sektöründe herkesin 'Enver Abi'si olan rahmetli Enver Ören binlerce kişiye istihdam sağlayan, Türkiye’ye değer katan bir işveren, gazeteci, örnek bir insandı. Türkiye, yeri doldurulamayacak, değerli bir insanı kaybetti.

 

Bıraktığı eserleriyle anılacak olan rahmetli Enver Ören’e Allah’tan rahmet diliyorum. Tüm sevenlerine, ailesine, TGRT, Türkiye Gazetesi, İhlas Haber Ajansı çalışanlarına ve medya dünyasına başsağlığı diliyorum. 74 yıllık yaşamı boyunca 'Enver Abi' olarak bilinen rahmetli Enver Ören’in mekanı cennet olsun."

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: ZAFER ÇAĞLAYAN

HAKKINDA 7

İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatı dolayısıyla, TGRT Haber'e telefonla bağlanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Davranışıyla, herkese örnek teşkil eden, gururdan kibirden uzak zarif bir üslubu vardı. Birçok hayata vesile oldu hayatı boyunca. Hem bir iş adamı olarak, hem bir zarif dava adamı olarak hepimizde güzel hatıralar bıraktı" derken, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Kendi tırnaklarıyla bu ülkede nelerin başarılabileceğini ortaya koymuş vizyoner bir büyüğümüzdü. Sadece habercilikte değil aynı zamanda dürüst, ahlaklı iş yapma anlayışıyla farkını her zaman ortaya koymuştur. Hem küresel bir insandı hem de son derece yerli bir kişiydi" ifadelerini kullandı.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatı dolayısıyla TGRT Haber'e telefonla bağlandı. Haberi alınca büyük bir hüzün duyduğunu belirten Davutoğlu, "Ama bir taraftan da bıraktığı güzel mirası hatırlayınca herkes böyle güzel bir miras bıraksın, geleceğe güzel hatıralar bıraksın diye dua ettim. Davranışıyla, herkese örnek teşkil eden, gururdan kibirden uzak zarif bir üslubu vardı. Birçok hayata vesile oldu hayatı boyunca. Hem bir iş adamı olarak, hem bir zarif dava adamı olarak hepimizde güzel hatıralar bıraktı. Allah rahmet eylesin" dedi.

Yazar: AHMET DAVUTOĞLU

HAKKINDA 8

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da programa telefonla bağlanarak, "Hepimizin başı sağ olsun. Yalnızca TGRT Haber değil, yalnızca Türkiye Gazetesi değil Türkiye büyük bir değerini yitirdi. her birimizin yetişmesinde mutlaka katkı koyan yalnızca iş çevreleri değil, yalnızca basın camiası değil, hele hele bizim gençlik yıllarımızda kitap okumamıza dahi vesile olan nadir insanlardan bir tanesiydi. Türkiye, o değerli insanlarla beraber bu gelişen yüzünü oluşturdu. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: TANER YILDIZ

HAKKINDA 9

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise Ören'in çok sevilen, saygı duyulan bir insan olduğunu dile getirdi. "Kendi tırnaklarıyla bu ülkede nelerin başarılabileceğini ortaya koymuş vizyoner bir büyüğümüzdü" diyen Bağış, şunları kaydetti:

 

"Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin onun yetiştirdiği talebelerin, onun yol arkadaşlarının Türkiye'nin imajını geliştirmesine katkılar verdiğini görürsünüz. Sadece habercilikte değil aynı zamanda dürüst, ahlaklı iş yapma anlayışıyla farkını her zaman ortaya koymuştur. Hem küresel bir insandı hem de son derece yerli bir kişiydi. Kendi kültürlerinden hiçbir zaman kopmadı ve o değerleri dünyaya tanıttı. Mekanı cennet olsun. Nur içinde yatsın."

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: EGEMEN BAĞIŞ

HAKKINDA 10

İçişleri Bakanı Muammer Güler de "Gerçekten çok üzgünüm. İhlas ailesinin 'ihlaslı abisine' Allah'tan rahmet diliyorum. Güzel bir insanı kaybettik. İyi bir eğitimci, iyi bir iş adamı, iyi bir organizasyon lideri, etrafına pozitif enerji verebilen bir insandı. Çok güzel işler yaptı. Ailesine sabır, metanet diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: MUAMMER GÜLER

HAKKINDA 11

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, programa telefonla bağlanarak yaptığı konuşmada "Bu akşam ben ve benim gibi birçok insan da keder içerisindedir. Öncelikle bazı insanlara 'Abi' ismi çok yakışıyor gerçekten. Enver Ören, birçok insan tarafından 'Abi' olarak kabul edilen ve 'Abi' diye hitap edilen bir insandı. Açıkçası ben de kendisiyle konuştuğum zaman, görüştüğüm zaman 'Enver Bey' diye değil 'Enver Abi' diye hitap ederdim" dedi.

 

Enver Ören'in uzun zamandır tedavi gördüğünü hatırlatan Çelik, "Allah hepimize hayırlı ömür, hayırlı ölüm versin. Bu dünyadaki vazifeyi tamamlayıp diğer tarafa göçmek her faniye nasip olmuyor. Bir de gittikten sonra sizin nasıl bir intiba bıraktığınız son derece önemlidir. Herkes gidiyor ama önemli olan insanlar nezdinde iyi bir intiba bırakmak, eser bırakmak. Eğer yoksa bıraktığın yeryüzünde bir eser, yarın gelir yerinde yeller eser. Ama maddi ve manevi eseri olan insanın yerinde yeller esmiyor. Enver Abımız bunlardan birisiydi. Bir Anadolu insanıydı. Öncelikle kendisine rahmet diliyorum. Allah mekanını cennet kılsın. Çok değerli ve kederli ailesine baş sağlığı diliyorum, sevenlerine baş sağlığı diliyorum, tüm İhlas Holding camiasına, çalışanlarına baş sağlığı diliyorum" diye konuştu.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: HÜSEYİN ÇELİK

HAKKINDA 12

İhlas Holding, İhlas Yayın Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’in vefat ettiği haberini alan çok sayıda seveni Türkiye Hastanesi’ne geldi. Hastaneye gelenler arsında bulunan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Enver Ören ismi Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli bir isimdir. Hayırsever bir isimdir. Binlerce öğrencimize burs vermiştir. Çok değerli müesseseler kurmuştur. Bu müesseselerde çalışan binlerce evladımız vardır, binlerce yurttaşımız vardır.

 

Benim de Enver ağabey ile çok uzun yıllardan beri dostluğum var. Son 15 yılda da Türkiye Hastanesi’nde olsun, müesseselerinde olsun çok güzel diyaloglar kurdum. Ve kendisinden de çok şey öğrendim. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun” diye konuştu.

 

Enver Ören’in bıraktığı eserlerin önemine dikkat çeken Sarıgül, “Benim için Enver Ören ismi şefkat yoludur, merhamet yoludur. Gerçekten insanlık yoludur. Binlerce öğrencimizin okumasında bursdur. Çok değerli bir isimdir. Ben inanıyorum ki Enver Ören’in bıraktığı eserler ebediyete kadar yaşayacaktır” dedi.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: MUSTAFA SARIGÜL

HAKKINDA 13

BBP Genel Başkanı Destici, İhlas Holding Yönetim kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Mesajında, Türkiye'nin büyük bir değerini yitirdiğini belirten Destici, "Gençlik yıllarımızda bizlerin kitap okumasına vesile olan, gelişen Türkiye'ye müteşebbis ruhuyla, kimya, elektronik, medya ve kurduğu diğer şirketlerinde binlerce, on binlerce insanımızı istihdam eden; Türk ve İslam dünyasının meselelerine kıyasıya ilgi duyan, ilgilenen çözüm yolları için sağlığını hiçe sayarak bu uğurda say u gayretler gösteren, İhlas Grubu'nun sevgili ağabeyi, milli ve manevi meselelere öncülük eden kıymetli evladı Mücahit Ören’in babası, İhlas Vakfı’nın bani’si, ilim ve teknolojik gelişmelerde önderlik yapan, başarılı gazete yöneticisi, Türkiye’mizin ekonomisine önemli katkıları olan saygıdeğer gazeteci-yazar ve biyolog Dr. Enver Ören’in vefatından dolayı müteessirim.

 

Hayatı sayısız başarılarla dolu olan Enver ağabeye Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ve tazarru ederken, kıymetli eşleri hanımefendiye, Mücahit Ören beyefendiye, İhlas Grubu ve TGRT camiasına sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Türk milletinin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: MUSTAFA DESTİCİ

HAKKINDA 14

DSP Genel Başkanı Masum Türker, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’in vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.

 

Türker yayınladığı mesajda, “Medya dünyamızın önemli isimlerinden Enver Ören’in hayatını kaybetmiş olmasından büyük üzüntü duydum. Kendisine rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm çalışma arkadaşlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Enver Ören, gerek medya dünyasında yaptığı çalışmalar nedeniyle, gerekse iş dünyasının çeşitli sektörlerine verdiği emek nedeniyle daima sevgi ve saygıyla anılacaktır” dedi.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: MASUM TÜRKER

HAKKINDA 15

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’in vefatı dolayısıyla, başsağlığı mesajı yayınladı.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’in vefatıyla ilgili mesaj yayınladı. Mesajda, “Değerli üyemiz, sürekli basın kartı sahibi Enver Ören’i kaybettik. Kendisini sevgi ve saygıyla anarken, ailesine ve topluluğumuza başsağlığı diliyoruz" denildi.

KAYNAK: Enver Ören kimdir? (memleket.com.tr, 23.02.2013).

Yazar: TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör