Enver Demirbağ

Türk Halk Müziği Araştırmacısı, Ses Sanatçısı

Doğum
-
Ölüm
29 Aralık, 2010

Türk Halk müziği araştırmacısı ve ses sanatçısı (D. Palu / Elazığ – Ö. 29 Kasım 2010, Elazığ). Genç yaşlarda Harput yöresel müziği ile ilgilendi. TRT'de görev aldı. Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Folklor Arşivine 115 eser kazandırdı. 9 Kasım 2010 günü Elazığ'da evinde elektrik sobasından çıkan yangından hayatını kaybetti.

Demirbağ, Harput müziğini icra eden hafızlardan, Harput makamlarını ve müzik geleneğini daha çocuk yaşta öğrenmeye başladı. Bunların başında Hafız Mustafa Süer ve Hafız Osman Öğe geliyor. Enver Demirbağ, Harput müziği ile ilgili bütün repertuarını, Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Folklor Arşivi’ne vermişti. Bu eserlerin sayısının 115 olması, Enver Demirbağ’ın repertuarının, Hafız Osman Öğe’den öğrendikleri ile sınırlı kaldığını gösteriyor.

Sevilen türküleri: Garip Anam, Yüksek Minarede Kandiller Yanar, Ey Firak-ı Leb-i Cânân.

KAYNAK: Elazığlı yerel ses sanatçısı Demirbağ, yanarak öldü (milliyet.com.tr, 9.11.2010), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2011).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör