Timur Fidan

Spor Adamı, Yazar

Doğum
Eğitim
Muğla AİTİA İşletmecilik Yüksek Okulu

Spor adamı, yazar. 1955, Muğla doğumlu. Babasının PTT Müdürü olması nedeniyle; ilk, orta ve lise öğrenimini Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde yaptıktan sonra, Muğla AİTİA İşletmecilik Yüksek Okulunda lisans eğitimini tamamladı. Değişik şirketlerde otel müdürlüğü, kurs müdürlüğü ve muhasebe müdürlüğü yaparak emekliye ayrıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu çatısı altında yirmi yıl millî hakemlik ile gözlemcilik yaptı. Lisanslı çalıştırıcıdır. Dünyada başlangıcından beri sporların çıkışını ve örgütlenme biçimlerini  inceleyen “Dünyanın Sporu” ve Türkiye futbolunda yaşanan başarısızlıklarda hedef olarak gösterilen hakemlerin yaşamı ve sıkıntılarını inceleyen “Günah Keçileri” gibi çalışmalar yaptı.

Fethiye’de; Beyazkalem, Gerçek Fethiye ve Ege gazetelerinde futbol ve diğer spor dalları ile ilgili köşe yazıları yazdı. Fethiyespor Kulübünün geçmişini anlatan “Yaşayan Fethiyespor” adlı televizyon programını yaptı. Bir Dönemin Toplumsal Anatomisi (2004) adlı bir araştırma kitabı vardır.

“Şimdi elinin altındaki bilgileri sıraladı, yazdı, çizdi, eksiklerini tamamladı. Bu güne kadar kimsenin cesaret edip meydana çıkaramadığı mükemmel bir kitap yayınladı. Bu güzel eser onun Fethiye’ye, Fethiyelilere armağanıdır. O Fethiye’ye vefa borcunu ödemiştir. Bize düşen onun bu paha biçilmez araştırmalardan ve anekdotlardan meydana getirdiği kitabından alıp kitaplıklarımızın baş köşesine koymaktır. Sonra da dönüp Timur Fidan’a teşekkür etmeliyiz. Böyle kapsamlı ve eksiksiz bir eseri bize kazandırdığı için!..” (Ünal Şöhret Dirlik)

HAKKINDA: Timur Fidan’ın Dev Eseri (Ege gazetesi, 23.3.2004), Taner Fidan’dan Geçmişe Işık (Gözde gazetesi, 23.3.2004), Fethiye’nin El Atılmamış Yılları (Dost gazetesi, 24.3.2004), Bir Dönemin Toplumsal Anatomisi Geçmişe Işık Tutacak (Gözde gazetesi, 24.3.2004), Anlamlı Günde Altın Eser (Beyaz Kalem gazetesi, 24.3.2006), Tarih Bir Kez Daha Gözler Önüne Serildi (Fethiye gazetesi, 26.3.2004), Fethiye’nin Tarihine Işık Tutacak (Meğri Postası gazetesi, 27.3.2004).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör