Timuçin Özyürekli

Şair

Doğum
19 Ağustos, 1950
Eğitim
Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü
Burç

Şair. 19 Ağustos 1950, Turgutlu / Manisa doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu. TRT İzmir Radyosunda bir şiir ve öykü programı olan “Düşler Bahçesi”ni hazırlayıp iki yıl boyunca sundu. Şiirlerini ve şiir üzerine yazılarını, kendi çıkardığı Devrimci Kültürde Çıkış ve kurucularından olduğu Agora ile Yeditepe, Yansıma, Yarına Doğru, Doğrultu, Dönemeç, Yeni Sanat, Türkiye Yazıları, Yürüyüş, Sanat Emeği, Bilim ve Sanat, Sanat Edebiyat 81, Gerçek Sanat, Varlık, Adam Sanat, Mècène ve Kum gibi gazete ve dergilerde yayımladı. Cumhuriyet Kitap ekinde kitap tanıtma yazıları yazdı. Petrol-İş, TAYAD, Buca Belediyesi (İzmir) Ali Rıza Ertan şiir ödüllerini aldı. Çalışmalarını İzmir’de sürdürdü. Türkiye Yazarlar Sendikası ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

“Yapay olanın çekiciliğini aşarken kendine üç yol çizmiştir: Bunlardan ilki, birey olarak kendi gelişim çizgisini ele almaktır. Yalnız bunu yaparken, yaşamın çekici gelen dilimlerinin ardından giderek diğer bölümlerin üstü örtülmemiştir. İkincisindeyse Özyürekli, birey olarak kendi gelişimini besleyen ve bütünselliğin temel parçalarından biri olan dış gerçekliği ele almıştır. Üçüncü çizgi, bu iki çizginin verilerinden de yararlanarak bir bileşim şiiri yazılarak oluşturulmuştur.” (İbrahim Oluklu)

ESERLERİ (Şiir):

Şafağın Buğusu (1982), Merhaba Yaşamak (1983), Sonsuz (tüm şiirleri, 1996), Fırtına Kuşları (2002), Mustafa Kemal’in Süvarileri (2002).

KAYNAK: Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), Yılmaz Arslan / Yaşanabilir Bir Hayatın Peşinde (Cumhuriyet Kitap, 6.4.2000), TBE Ansiklopedisi (c. 2, 2001), Fırtına Kuşları / Timuçin Özyürekli (Cumhuriyet Kitap, 31.1.2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör