Kâmuran Özbir

Gazeteci, Yazar, Şair

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Gazeteci, şair ve yazar. 1927, Eskişehir doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Üç yıl kadar öğretmenlik yaptıktan sonra gazeteciliğe başladı.  Kudret ve Yeni Sabah gazetelerinde muhabir ve istihbarat şefi, Ticaret ve Ekonomi gazetesinde yazı işleri müdürü olarak çalıştı.

Bebek Davası olarak tarihe geçen davada dönemin başbakanı Adnan Menderes, opera sanatçısı Ayhan Aydan ile ilişkisinden doğduğu iddia edilen gayri meşru bebeği öldürmekle suçlanmış, Menderes yargılanarak idam cezası ile cezalandırılmıştı. Menderes’in Ayhan Adnan ile ilişkisini Yeni Sabah Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi Kamuran Özbir ortaya çıkarmış, aradan 54 yıl geçtikten sonra vicdan azabı çekerek, “Bunların konuşulmaması gerekiyordu. Kanaatime göre yargılanmaması gerekiyordu. Özel hayatıydı. Menderes’in bu olaydan dolayı yargılanmasından dolayı çok üzüldüm” demiştir.

Kâmuran Özbir’in ilk şiiri, öğrencilik yıllarında Ülkü dergisinde (1942), sonraki yıllarda şiir, öykü ve eleştirileri; Çığır, Çınaraltı, Fikirler, Yedigün, Varlık ve Hisar dergilerinde yayımlandı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Son Durak (?).

ÇOCUK ÖYKÜSÜ: Alay (1948), Hep Sizin İçin (1948).

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Fransa’ nın Gerçek Yüzü (1984), Bulgar Yönetimi Gerçeğe Gizleyemez (1986).

KAYNAK: Hisar (sayı: 32, Ağustos 1966), Seyit Kemal Karaalioğlu / Resimli Türk Edebiyatçılar Sözlüğü (1982), TDE Ansiklopedisi (c. VII, 1976-98), TBE Ansiklopedisi (c. 2, 2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Menderes bu davadan yargılanmamalıydı, üzgünüm (cihandergi.com, 2.11.2014).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör