Kâmil Turan

Dekan, Akademisyen, Çevirmen, Hukukçu, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Ölüm
16 Aralık, 2007
Eğitim
Paris Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü

Hukukçu, akademisyen, dekan siyasetçi, yazar, çevirmen (D. 1935, Siverek / Şanlıurfa – Ö. 16 Aralık 2007, Ankara). Saint George Avusturya Koleji ile Paris Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Ankara iktisadi ve Ticari ilimler Akademisi’nde doktora yaptı, profesörlüğe yükseldi. Şeker-İş Sendikası Eğitim ve Araştırma Müdürlüğü, TRT Yönetim Kurulu Üyeliği, YÖK temsilcisi olarak Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu üyelikleri görevlerinde bulundu. GÜ İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstrisi İlişkiler Bölümü Başkanı oldu. Önce Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekan yardımcılığına, ardından dekanlığına atandı. Siyasete girerek, vefatına kadar Demokrat Parti Genel Sekreterliği görevinde bulundu.

Prof. Dr. Kamil Turan, 16 Aralık 2007 günü Ankara’da öldü, ertesi gün Kocatepe Camiinde kılının öğlen namazı ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. İngilizce, Fransızca ve Almanca bilen Prof. Dr. Kâmil Turan'ın, kırk adet bilimsel yayını, on yedi adet basılı telif ve çeviri eseri vardır.

BAŞLICA ESERLERİ:

TELİF: İş Hukukunun Genel Esasları (1990), Ferdi İş Hukuku (1993).

ÇEVİRİ: Siyasi Vasiyetim (Adolf Hitler’den, 2002).

KAYNAK: Prof. Dr. Kamil Turan vefat etti (sabah.com.tr, 16.12.2007), Türkiye Kültür ve Sanat 2008 Yıllığı (2008), Prof. Dr. Kamil Turan’ın Vefatına Tarihtir (Devlet gazetesi, 4 Şubat 2008), İbrahim Metin / “Kadrini Seng-i Musalla’da Bilip” Ey Kâmil Turan! (ahsenturan.com, 12.6.2015), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör