Yaşar Büyükanıt

Orgeneral, Genelkurmay Başkanı, Asker

Doğum
Eğitim
Kara Harp Okulu, Piyade Okulu
Diğer İsimler
Tam adı Mehmet Yaşar Büyükanıt

Asker, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 25. Genelkurmay Başkanı. 1940 yılında İstanbul'da doğdu. Tam adı Mehmet Yaşar Büyükanıt’tır. 1961 yılında Kara Harp Okulundan, 1963 yılında Piyade Okulundan mezun olarak; 1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yaptı. 1972 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 6. Piyade Tümeninde Harekât Şube Müdürlüğü, Kara Harp Akademisinde Öğretim Üyeliği, Belçika/Mons'ta Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Yüksek Karargâhında (SHAPE) İstihbarat Daire Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Genelkurmay Personel Daire General-Amiral Şubesinde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askerî Lisesi Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1988 yılında Tuğgeneralliğe terfi ile 2'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve İtalya/Napoli'de NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığında (AFSOUTH) İstihbarat Daire Başkanlığı yaptı. 1992 yılında Tümgeneralliğe terfi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1996 yılında Korgeneralliğe terfi ile 7.  Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2000 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Genelkurmay 2. Başkanlığı, 1. Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu. 28 Ağustos 2006 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 2008 tarihinde emekliye ayrıldı.

Orgeneral Büyükanıt; TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, İtalya Şeref Nişanı, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve Kore Cumhuriyeti Tongil Liyakat Madalyası sahibidir.

Filiz Büyükanıt ile evli olup, bir çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

KAYNAKÇA: Erdoğan Artık Büyükanıt İçin de Kurdele Saklayacak (bianet.org, 3 Ocak 2008), Yaşar Büyükanıt (tsk.tr, 28.7.2015).

ERDOĞAN ARTIK BÜYÜKANIT İÇİN DE KURDELE SAKLAYACAK

ERDOĞAN ARTIK BÜYÜKANIT İÇİN DE KURDELE SAKLAYACAK

 

Erdoğan ve Büyükanıt TÜBİTAK'ın yeni AR-GE binasının açılışında birlikte kurdele kestiler. Erdoğan Büyükanıt'a kestiği kurdeleleri sakladığını söyledi, Büyükanıt şaşırınca korumalarına "Paşam için de saklayın" dedi.

 

İstanbul - BİA Haber Merkezi, 03 Ocak 2008

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) İleri Teknolojiler Araştırma Enstitüsü’nün (İLTAREN) yeni Araştıra Geliştirme (AR-GE) binasını  törenle birlikte açtılar.

Erdoğan, AR-GE binasının kurdelesini Büyükant, Aydın, Gönül, Çelik, Başbuğ, Babaoğlu ve TÜBİTAK-UEKAE Müdürü Önder Yetiş'le birlikte kesti.

Star gazetesinin haberine göre Erdoğan açılışta "İnşallah Silahlı Kuvvetleri’miz bunlarla güvenli yarınlara adımlar atar" dedi.

Erdoğan kurdeleyi kestikten sonra Büyükanıt’a dönerek, "Bunları saklıyorum Paşam" dedi. Büyükanıt şaşırarak "Öyle mi?" karşılığını verdi. Erdoğan, korumasına "Sayın Paşama ver, günün anısı olarak kalmış olur" dedi.

Açılış törenine, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay II. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Ankara Valisi Kemal Önal, TÜBİTAK Başkan Vekili Nüket Yetiş ve diğer ilgililer katıldı.

 

TÜBİTAK UEKAE

 

İLTAREN’in bağlı olduğu TÜBİTAK enstitülerinden biri olan UEKAE de kalifiye personeli ve uluslararası alanda kabul görmüş altyapısı ile bilgi güvenliği haberleşme ve ileri elektronik alanlarında teknolojik çözümler üretiyor. UEKAE, kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla ortak AR-GE projeleri üzerinde çalışıyor.

Enstitü bünyesinde bulunan Kripto Analiz Merkezi, Ürün Geliştirme Bölümü, İLTAREN, Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuarı, EMI/EMC/TEMPEST Test Laboratuarı, Akustik Test ve Analiz Laboratuarı, Ortak Kriter Test Merkezi ve Optoelektronik Laboratuarlarıyla araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürüyor. (NZ/TK)

 

KAYNAK: Erdoğan Artık Büyükanıt İçin de Kurdele Saklayacak (bianet.org, 3 Ocak 2008).

 

 

Yazar: bianet.org

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör