M. Esat Tozkoparan

Bürokrat, Yazar, Şair

Doğum
03 Ekim, 1924
Eğitim
İzmir Aratürk Lisesi
Burç

Bürokrat, şair ve yazar. 3 Ekim 1924, İstanbul doğumlu. İzmir Aratürk Lisesini bitirdikten (1946) sonra Nahiye müdürlüğü kursu ve TODAİE’de personel sevk ve idaresi öğrenimi gördü. Sivil Savunma Kolejinden genel sivil savunma, karargah ilk yardım ve ambulans servisi ile Kızılay’dan öğretmenlik diplomaları aldı. 1947 yılında Ödemiş’te haftalık Efe, 1966 da Balıkesir’de Büyüktürk gazetelerini çıkardı. Askerliğinden sonra çeşitli yerlerde bucak müdürlüğü; Aydın’ın Köşk, Balıkesir’in Göbel bucaklarında belediye başkanlığı görevlerinde bulundu. Daha sonra Aydın’da sivil savunma müdürlüğü, savunma sekreterliği, Kahramanmaraş’ta sivil savunma müdürlüğü, hukuk işleri müdürlüğü, vali yardımcılığı ve il gazetelerini denetleme kurulu başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. İzmir TCDD Başmüdürlüğünde sivil savunma uzmanı iken kendi isteği ile 1981’de emekliye ayrıldı.

Hizmet verdiği yerlerde dernekler kurdu, okullar yaptırdı, konferanslar verdi. Şiir, yazı ve hikâyeleri Varlık, Hisar, Fikirler, Kaynak, Büyük Doğu, Dünya, Çağrı, Yurt Sesi, Çaba, Bahçe, Çığır, Ece, Yirminci Asır, Özgörü, Gülpınar, Atayol, Şiir Defteri, Kervan, Eflatun, İlk Yaz, Yeni Sabah, Hürses, Tasvir, Anadolu, Sabah, Medeniyet dergi ve gazetelerde yayımlandı. 

ESERLERİ:

OYUN: Yaşasın Mektep (1953).

ŞİİR: Sahipsiz (1955), Mutlu Sabah (şiirler, düşünce yazıları, 1960).

DİĞERLERİ: Düşünmeye Vakit Yok (dergi-kitap, 1960), Zaman Değirmeni (dergi-kitap, 1983), Atatürk Özlemi ve Unutulan Gerçek (şiirler, öyküler, düşünce yazıları, 2002).

KAYNAK: Afşin Oktay - Kemal Bağlum / Biyografiler Ansiklopedisi (1959), M.Esat Tozkoparan / Atatürk Özlemi ve Unutulan Gerçek (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör