Yasemin Değertekin Alanay

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
23 Mayıs, 1972
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Fakültesi
Burç

Akademisyen, tıp profesörü. 23 Mayıs 1972'de Diyarbakır’da doğdu. İlkokulun ilk dört yılını Mehmetçik İlkokulunda okudu. Daha sonra 1982-1984 yılları arasında babasının görevi nedeniyle gittiği ABD’de New Orleans şehrinde ilkokulu bitirdi. 1990 yılında Diyarbakır Anadolu Lisesinden ikincilikle mezun oldu. Ortaokul ve lise yıllarında okulda İngilizce tiyatro oyunlarının sahnelenmesinde görev aldı. ÇEKÜL Vakfı başkanı ve yazar Prof. Dr. Metin Sözen’in yönettiği “Taşlar Tanıktır” isimli belgeselin "Diyarbakır Kına Gecesi" sahnesinde gelini oynadı.

1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Fakültesine girdi. 1996’da mezuniyet sonrası kısa süre Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD’da asistanlık yaptı. 1997-2001 arasında Hacettepe ÜTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD’da uzmanlık eğitimi aldı. 2001-2002 döneminde Pediatri Başasistanlığı yaptı. 2002 sonlarında Down Senromlu çocuklarla ve anneleri ile ilgili uzmanlık tezini yürüttüğü Çocuk Genetik Ünitesi’nde uzman olarak çalışmaya başladı.

2005-2006 döneminde 1 yıl süreyle ABD’de Los Angeles Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde “İskelet Displazileri” konusunda eğitim aldı. Hacettepe Tıp Fakültesi’nde 2006’da Yardımcı Doçent, 2008’de Doçent oldu. 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Genetik Doktorası diploması aldı.

2011 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden ayrıldı ve İstanbul Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD öğretim üyesi olarak göreve başladı. Aynı yıl Çocuk Genetik Hastalıkları yeni bir yan dal olarak kabul edildi ve yan dal uzmanı ünvanını aldı. Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği kurucuları arasında yer aldı.

2012’de Avrupa İnsan Genetiği Derneği (European Society of Human Genetics) yönetim kurulu üyeliğine seçildi.  2012 yılı itibariyle uluslararası dergilerde yayımlanmış 76 makalesine 500’den fazla atıf almıştır. Osteogenezis imperfektaya neden olan çekinik kalıtılan yeni bir gen bulmuştur. Ortopedi ve travmatoloji  uzmanı, Prof. Dr. Ahmet Alanay’la evli olup, Deren ve Arın adlarında iki çocuk annesidir.

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör