Akademisyen, iktisat profesörü (D. 15 Mart 1936, Aydın'ın Karacasu ilçesi - Ö. 18 Ağustos 2011, Arizona / ABD). Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanlığı yaptı. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümlerini kurdu. Türkiye’de istatistik biliminin duayenlerinden olan Prof. Dr. Yalçın Tuncer, Türkiye istatistik Kurumu Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunmuş, KKTC Lefke Üniversitesine Rektör olarak atanmıştı. 2011’de ABD’nin Arizona eyaletinde öldü. Çok Değişkenli İstatistik Analizine Giriş Normal Teori (2002) adıyla yayımlanmış bir kitabı vardır.

Türkiye’de istatistik biliminin yaygınlaşmasına katkıda bulunan, istatistiğin "soğuk yüzünü" kırmak için bulduğu eğlenceli örneklerle "efsaneleşen" Tuncer, alanıyla ilgili çok sayıda kitap yazdı ve binlerce öğrenci yetiştirdi. Amatör olarak resim yapan Prof. Yalçın Tuncer, Türkiye İstatistik Kurumu eski Başkan Yardımcılığı görevinde de bulundu. KKTC’deki Lefke Üniversitesi eski Rektörü olan Yalçın Tuncer kendisiyle yapılan bir röportajda, "Sizce istatistikçi de aranan özellikler nelerdir?" sorusuna, "Gerçek hayat sorunlarına eğildiği için araştırıcı ve analitik, bildiğini halkla paylaşacak derecede dürüst, Liberal kafa yapılı bir kişi olmalıdır" yanıtını vermişti. Prof. Dr. Tuncer, Kemal Derviş’i kariyerinin ilk bölümlerinde ODTÜ’ye transfer etmesiyle de biliniyor.

KAYNAKÇA: ODTÜ'lülerin acı kaybı (milliyet.com.tr, 20.08.2011), Prof. Dr. Yalçın Tuncer (yalcintuncer.blogspot.com.tr, 20.08.2011), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2012).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör