Enver Altaylı

İstihbaratçı, Gazeteci, Yazar

Doğum
Eğitim
Ankara Hukuk Fakültesi

Gazeteci, yazar, istihbaratçı. 1 Kasım 1944, Ceyhan / Adana doğumlu. Özbekistan kökenli Şakir Altaylı’nın oğludur. 1960-62 yıllarında Bursa Işıklar ve Erzincan Askeri liselerinde okudu. 1962’de Harp Okulu Komutanı Talat Aydemir’in darbe girişimine katıldı. Aydemir'in darbe teşebbüsü başarısız olunca Kara Harp Okulu'ndan atıldı.

 Ankara Hukuk Fakültesi’ni (1967) bitirdi. 1968’de Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nde çalışmaya başladı. 1968-1973 yılları arasında Doğu Avrupa Hukuku ve Sovyetoloji konusunda Almanya ve Avusturya'da eğitim aldı. 1977-1980 arasında MHP'nin yayın organı Hergün Gazetesi'nin genel yayın müdürlüğü ve başyazarlığını yaptı.

Daha sonra geçtiği Millî İstihbarat Teşkilatından (MİT) 1974’te istifa ederek ayrıldı. Aynı yıl Milliyetçi Hareket Partisine (MHP) katıldı. Almanya’ya gitti, CIA ve Alman istihbaratı ile tanıştı. 1977 yılında Hergün gazetesinde yayın yönetmeni oldu. 12 Eylül öncesi Alparslan Türkeş'in danışmanlığını yaptı. 1980’de Türkiye’den ayrıldı, 1988’de Özbekistan’a gitti. Azerbaycan ve Özbekistan darbelerinde adı geçenlerdendi. On yılda dünyanın birçok yerini gezerek ticari ve siyasi faaliyetlerini sürdürdü. 

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski MİT mensubu Enver Altaylı, 27 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Enver Altaylı’nın kız kardeşi dayısının oğlu Orhan Kavuncu ile evli. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da Orhan Kavuncu’nun oğludur

Altaylı halen cezaevinde… Adının etrafındaki olaylara dair tartışmalar ise devam ediyor…

 

Kitapları:

 

Esir Türk İllerinde Doksan Gün, Komünist Teoriler ve Sovyet Yayılma Siyaseti, CHP’nin Almanya Dosyası.

 

Enver Altaylı Hakkında Bazı Ayrıntılar:

 

22 Ekim 2020 günü hürriyet.com.tr’de yayımlanan “Karanlık olayların gölgesi Enver Altaylı kimdir?” başlıklı haberde geçen bazı ayrıntılar şöyle:

“Rivayete göre babası Şakir Altaylı, Türkistan’da Enver Paşa’nın emrinde çalışmıştı. Oğluna da onun ismini vermişti. Diğer oğullarına ise o İttihat Terakki’nin diğer güçlü liderleri Cemal ve Talat’ın isimlerini verecekti.

Altaylı 1958 yılında askeri liseye başladı. Harp Okulu’na geçtiği dönemde dikkat çeken bir karakterdi. Ailesinin etkisiyle sıkı bir antikomünist idi. Albay Talat Aydemir’in darbe girişiminde Harp Okulu’ndaki tesirli öğrencilerdendi. Bu yüzden sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı. Harp Okulu’ndan atıldı. Hukuk Fakültesi’ne başladı. Bu süreçte Hergün gazetesine gidip geliyordu. Kendi anlatımına göre CIA’nın Türkiye yöneticisi Ruzi Nazar ile de orada tanıştı. Nazar ‘Özbek asıllı olduğunu söyleyince’ hemen kaynaşmışlardı. Altaylı’nın bundan sonraki kariyeri Ruzi Nazar’ın dokunuşuyla ilerleyecekti. Bir dernekte çalışırken Nazar onu MİT Müsteşarı Fuat Doğu’ya tavsiye etmiş, Doğu da Altaylı’yı MİT’e almıştı. Altaylı ‘Sovyetolog’ olarak eğitilmişti.

Altaylı yaklaşık 5 yıl görev yaptığı MİT’ten 1973’te ayrıldı. Önce Almanya’da sonra Orta Asya’da ‘sivil toplum’ alanında faaliyet gösterdi. Siyasetçilere de yakındı. Türkeş’e, Özal’a ve Demirel’e danışmanlık yaptı. Ama ismi hep karışık ve karmaşık olaylarla birlikte anıldı. 2013’te ‘CIA’nın Türk Casusu: Ruzi Nazar’ adlı bir kitap yazdı. Nazar’ı merkeze alarak soğuk savaş dönemini anlattı. Kitap yayınlandığında Ruzi Nazar 96 yaşındaydı ve Antalya’da Altaylı’nın komşusuydu.  FETÖ’nün darbe girişiminden sonra Altaylı’nın ismi bir kez daha gündeme geldi. Zaten 90 yıllardan itibaren Gülen okullarının Orta Asya’daki okullarıyla yakından ilgilenmişti.” (…)

 

HAKKINDA: Mehmet Ali Birand / Enver Altaylı Kim? (Posta, 15 Temmuz 1999), Hüdavendigar Onur / Türk Sağı Sözlüğü (2001), Enver Altaylı kimdir? (takvim.com.tr, 21.10.2020), Musa Kesler / Karanlık olayların gölgesi Enver Altaylı kimdir? (hürriyet.com.tr, 22.10.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör