Ensar Turgut Tekin

Şair

Doğum
10 Aralık, 1945
Eğitim
Eğitim Fakültesi
Burç

Şair. 10 Aralık 1945, Posof / Ardahan doğumlu. 93 Harbi gazilerinden müderris Emrullah Hoca’nın torunu ve Hafız Efendi’nin oğludur. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu ilçede tamamladı. Liseyi Erzincan’da okudu. Eğitim Fakültesini bitirerek öğretmenliğe başladı. Tunceli, Erzincan, Afyon ve Aydın illerinde yirmi sekiz yıl görev yaptıktan sonra kendi isteği ile emekliye ayrıldı. Emekli olduktan sonra kırtasiye ticareti yaptı.

Erzincan Lisesinde okurken, okulda ilk basılı gazete olan Köşebaşı’nı yayımladı ve beş yıl bu gazetenin yayın yönetmenliğini yaptı. İlk ürünleri bu gazetede, daha sonra şiir, araştırma, inceleme ve meslekî yazıları Yeşil Eğin, Kazankaya, Özerzincan, Birlik, Söke Halk, Söke Ekspres, Yeni Söke, Gerçek, Aydın Şafak ve Mücadele gazete ve dergilerinde yayımlandı. Söke’de yayın yapan Beşparmak dergisinin kurucularındandır.

ESERLERİ:

Ege Bölgesi’nin Tarihi ve Antik Kentleri, Aydın İli Tarihi ve Coğrafyası, Söke’nin Tarihi ve Coğrafyası, İyonya’da Bahar (İyon Tarihi ve Coğrafyası, Antik Kentleri ve Bugüne Ulaşmış Sanat ve Kültür Varlıkları, 2 Cilt), Turizmde Güney Ege ve Kuşadası’nın Potansiyel Gücü (2 cilt), Turizmde Güney Ege ve Didim’in Potansiyel Gücü, Cumhuriyetimizin 75. Yılında Söke Belediyesi, Edebiyatımızda Aydın ve Aydınlılar Biyografyası, Aydın Valileri ve Aydınlı Ünlü Mülkiyeliler, TBMM’de Aydın İlini Temsil Edenler, Gönül Sevdası (Şiirler), Gençler İçin Seçtiklerim (Antoloji, şiir, biyografi ve makaleler). Ayrıca 20 ciltlik gençler için roman dizisi vardır.

KAYNAK: Söke Şairler ve Yazarlar Derneği Yayın Organı Sarızeybek Dergisi 2004 Antolojisi (2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör