Kadriye Yürük Güdenler

Heykeltıraş

Eğitim
Kütahya Kız İlköğretmen Okulu

Heykeltıraş. 1945, Emirdağ /Afyon doğumlu. İlkokulu Emirdağ’da, Ortaokulu Kütahya’da okudu. 1965 yılında Kütahya Kız İlköğretmen Okulunu bitirdi. On yıl Kütahya’da öğretmenlik yaptı. 1975-85 yılları arasında Almanya’da bulundu. Avrupa ülkeleri ile Çin’e yaptığı gezilerde müzeleri inceledi, sanat eserlerini gözlemledi. 1995-2000 yılları arasında Ankara’da Orhan Çetinkaya atölyesinde resim çalışmaları yaptı. Ahmet Özsalar’ın atölyesinde seramik ve heykel çalıştı. 1985’ten sonra Ankara’da yaşadı. 2000-02 yılları arasında Kütahya Ekspres gazetesinde anılarını yazdı. Heykellerinde kadını konu edindi. Çok sayıda eseri sergilendi. Aynı cilttte Benim Heykel Kadınlarım ve Bir Kır Menekşesi (2004) adlı iki eseri vardır.

“Sayın Kadriye Yürük Güdenler’i: kadın, eş, anne, öğretmen, sanatçı, bir yurttaş olarak beş kez kutlamak gerekir.” (Yekta Güngör Özden)

“Düşündüm ki; kitapta anlatılanlar, hemen hepimizin yaşamında yeri olan olgu ve olaylar, sıradan durumlar. Ne var ki onların önemi ve anlamı, olağan dışılığı bize sunuluş biçiminde. Bu yüreklilik, içtenlik, yakınlık, sıcaklıktır bizi sarıp sarmalayan. Azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını kanıtlayan; yeter ki istemeyi bilsin ve başarma sabrını göstersin insan dedirten bir kitap bu.” (Mehmet Aydın)

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör