Kadri Yıldırım

İlahiyat Profesörü, Akademisyen

Doğum
05 Şubat, 1959
Ölüm
26 Mart, 2021
Eğitim
Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
Burç

Akademisyen, ilahiyat profesörü (D. 5 Şubat 1959,  Diyarbakır'ın Lice ilçesi – Ö. 26 Mart 2021, Diyarbakır). Baba adı Masum, anne adı Hanım'dır.

İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da yaptı. Siirt Eğitim Yüksekokulu'ndaki ön lisans eğitimi tamamladıktan sonra, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Üniversiteyi bitirdikten sonra 1986 yılından itibaren 13 yıl öğretmenlik yaptı

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliği, Mardin Artuklu Üniversitesi rektör yardımcılığı, bu üniversiteye bağlı Yaşayan Diller Enstitüsü müdürlüğü, bu enstitüye bağlı Kürt Dili ve Kültürü ana bilim dalı koordinatörlüğü, aynı üniversitenin İlahiyat Bilimler Fakültesi Kurucu Dekanlığı görevlerinde bulundu.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 2004'te Yardımcı Doçent, 2010 yılında ise Profesör olan Yıldırım’ın Kürtçe, Arapça, Farça dil, edebiyat ve coğrafyası üzerine onlarca kitabı ve akademik tebliğ makaleleri bulunuyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Türkiye'nin ilk Kürdoloji bölümünün de kurucusu olan Prof. Kadri Yıldırım, bu üniversitede Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü olarak görev yaptı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’den Siirt milletvekili seçilmişti. Çok iyi düzeyde Arapça, Farsça, Kürtçe ve orta düzeyde İngilizce bilen Yıldırım, evli ve 4 çocuk babasıydı. 

Kültür Bakanlığı'nın Mem û Zîn Çevirisine Eleştirel Bir Yaklaşım” (Türkçe ve Kürtçe) adlı eseri 2011 yılında yayımlandı.

 

Vefatı:

 

Prof. Dr. Kadri Yıldırım, beyin kanaması geçirerek tedavi gördüğü Diyarbakır'daki özel bir hastanede, 26 Mart 2021 günü hayatını kaybetti. Yıldırım , 2020 Aralık ayında da yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalandığı için hastanede tedavi altına alınmıştı.

 

HAKKINDA: Kültür Bakanlığı’nın Mem û Zîn Çevirisine Eleştirel Bir Yaklaşım (Radikal Kitap, 18.2.2011), Şeyhmus Diken / "Yıldırım, Kadri" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013), TBMM Albümü 25. Dönem (tbmm.gov.tr, 18.11.2019).Vefat eden HDP milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım kimdir? (mardinlife.com, 26.03.2021).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör