Fatma Şahin

Kimya Mühendisi, Bakan, Siyasetçi

Doğum
20 Haziran, 1966
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü
Burç

Kimya mühendisi, siyasetçi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı. 20 Haziran 1966'da Gaziantep'te doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Perihan'dır.  İlk ve orta öğreniminin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. SANKO Holding'de İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak çalıştı. 22 ve 23. Dönemde Gaziantep Milletvekili seçildi. 61. Hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini üstlendi.

Gaziantep ve bölgenin üst üste iki dönem milletvekilliği yapan ilk kadın milletvekilidir.

Fatma Şahin, XXII. Dönem'de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu. TBMM Töre ve Namus Cinayetleri ile Çocuklara Karşı Şiddeti Araştırma Komisyon Başkanlığı görevini yürüttü. AK Parti Kadın Kollarında bir dönem teşkilattan ve bir dönem de siyasi işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Meclis Soruşturma Komisyonunda ve Tuz Gölü Araştırma Komisyonunda çalıştı. AK Parti 2. Olağan Kongresinde Merkez Karar Yürütme Kuruluna seçildi.

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı olarak teşkilatta görev yapan 3000 kadını iki ayda Ankara'ya Genel Merkeze getirmiş ve çeşitli konularda eğitim almalarını sağladı. Eğitim verenler, ağırlıklı olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcıları ve Bakanlardan oluşmuştur.

 AK Parti'de ilk uluslararası toplantıyı Fatma Şahin Başkanlığındaki Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı gerçekleştirdi. Başkanlığı döneminde her yıl olmak üzere toplam 3 uluslararası toplantı yapıldı.

Fatma Şahin'i ilk Bakanı olduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2011'de kurulan ilk olarak 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde yer almış bakanlıktır. Önceki hükümetlerde bulunan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun yerine kurulmuştur.

İyi düzeyde İngilizce bilen; Gaziantep'in ilk kadın milletvekili ve aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ilk kadın bakanı olan Fatma Şahin, evli ve iki çocuk annesidir.

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör