Enis Akaygen

Milletvekili, Diplomat, Hukukçu, Siyasetçi

Ölüm
Eğitim
Hukuk Fakültesi

Hukukçu, diplomat, siyaset adamı, milletvekili (D. 1881, Filibe / Bulgaristan – Ö. 1956, Yakacık / İstanbul). Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği genel başkan yardımcısı ve Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Enis Tulça’nın dedesidir. Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Dışişleri Bakanlığına girerek Moskova büyükelçiliğine (1925) yükseldi. Bu görevi sırasında Sovyet-Türk dostluğunun örülmesine katkılarda bulundu. 1929-34 yılları arasında Atina Büyükelçisi iken, Atatürk ile İnönü’nün talimatları doğrultusunda mübadele, Ege ve Kıbrıs sorunları başta olmak üzere, Yunanistan ile Türkiye arasındaki barış ve iyi komşuluk ilişkilerinin çözümünde etkili oldu ve Balkan Paktı’nın kurulmasına katkılarda bulundu. Ayrıca Tahran’da büyükelçilik (1934-39) ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. Atatürk ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin o dönemdeki dış politikasını uygulayan önemli diplomatlardan birisiydi.

Enis Aygen, 1946'da Demokrat Parti (DP) listesinden İstanbul Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM, 1950-54)’ne girdi. Sonra DP’den ayrılarak Millet Partisi (MP)'nin kurucuları arasında yer aldı. Parti içindeki tartış­malar yüzünden 1952'de genel başkanlıktan düşürülen Hikmet Bayur'un yerine geçti. 1954'te parti tüzüğü dışı faaliyette bulunduğu gerekçesiy­le partinin  mahkeme kararıyla kapatılması üzerine, siyasî hayattan çekildi.

Aygen, Ulusal Kurtuluş Savaşı sıralarında, 1920’den itibaren “MM Grubu”nda Ankara Hükümeti adına çalışan gizli Müdafa-yı Milliye Grubu örgütünde çalışmış ve bu hızmetleri karşılığında İstiklâl Madalyası ve Yunanistan Devlet Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmişti. 

KAYNAK: Türkiye Ansiklopedisi 3 (1974), Milliyet Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (1. cilt 1986), Enis Tulça / Atatürk - Venizelos ve Bir Diplomat Enis Bey (2015).   

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör