Ahmet Dallı

Bankacı, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
22 Mayıs, 1971
Eğitim
Lise mezunu
Diğer İsimler
Ahmet Halit Dallı

Bankacı, siyaset ve devlet adamı, XIII. Dönem Ankara, XIV. Dönem Bursa Milletvekili – 31. Hükümet Ticaret Bakanı (D. 1907, İstanbul – Ö. 22 Mayıs 1971, Londra / İngiltere). Kaynaklarda adı Ahmet Halit Dallı olarak da geçer. Baba adı Server, anne adı Zeynep Reşide. Lise mezunudur. Ayrıca özel eğitim aldı.  İngilizce biliyordu.

1927'de TC Ziraat Bankasında çalışmaya başladı. Türkiye İş Bankasında otuz yıla yakın hizmet görerek genel müdürlüğe yükseldi. Bu bankanın girişim ve katkısıyla meydana gelen ku­ruluşlarda yönetici olarak görev aldı.

Türkiye İş Bankası Ticari, Sınai, Mali Kuruluşları Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyesi, Türkiye Odalar Birliği Danışma Komitesi Yürütme Kurulu Üyesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Azası, Sınai Yatırım ve Kredi Bankası İdare Meclisi Üyesi, Türkiye Bankalar Birliği İdare Heyeti Üyesi, İktisadi Araştırmalar Kurumu Yönetim Kurulu II. Başkanı, Donanma Cemiyeti İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanvekili, Türkiye Odalar Birliği Enformasyon Komitesi İcra Heyeti Üyesi olan Dallı, Türkiye Ticaret Sanayi Odaları ve Bor­saları Birliğinde yönetim kurulu başkanlığı, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti üyeliği yaptı.

Ahmet Dallı, 1965-71 yıllarında Adalet Partisi’nden XIII. Dönem Ankara, XIV. Dönem Bursa Milletvekili – 1969 yılında 31. Hükümette kısa bir süre Ticaret Bakanı olarak yeraldı. Bekâr.

KAYNAK: Hakkı Devrim / Türkiye Ansiklopedisi 1 (1974), TBMM Albümü 2. Cilt 1950-1980 (2010).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör