Abdülkerim Erdoğan

Şehircilik Uzmanı

Doğum
01 Ocak, 1956
Eğitim
Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi
Burç

Şehir kültürü ve tarihi araştırmacısı. 1 Ocak 1956, Yayla köyü / Bala / Ankara doğumlu. İlkokulu Yayla köyünde okudu. Ortaöğrenimini Ankara Merkez İmam Hatip Okulunda tamamladı. 1976’da Ankara Merkez İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesini ikinci sınıfta bırakarak gazeteciliğe başladı. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünde on iki yıla yakın yayın uzmanlığı görevinde bulundu.

“İl İl Vakıflar” projesini yürüttü. Şekip Oğuz Grafik ve Güzel Sanatlar Atölyesinde usta-çırak ilişkisi yöntemiyle beş yıl eğitim gördü. Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’den tezhip çalışmaları için icazet (yeterlilik) aldı. Grafik, tezhip ve fotoğraf dalındaki çalışmaları yurtiçinde ve yurtdışında yayımlandı. Bu çalışmaları nedeniyle ödüller aldı.

1982 yılında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü amblemini tasarladı. Memuriyetten kendi isteği ile ayrılarak, Reyhan Yayınlarını kurdu ve serbest olarak çalışmaya başladı. Ankara radyoları için, Ankara Sevdası adlı tarih, kültür, edebiyat ve gezi içerikli programı hazırladı ve sundu. Tarih ve kültür gezileri düzenleyerek Türkiye’nin tanıtımını yaptı. Haftalık Vesika dergisinde teknik yönetmenlik (1976), Hilal dergisinde yazı işleri müdürlüğü (1976-77) yaptı.

İlk yazı çalışmaları Hilal mecmuasında (1976) yayımlandı. 1978-84 yıllarında Vakıflar Dergisinde yazı kurulu üyeliği ve teknik yönetmenlik yaptı. Yine Rölöve ve Restorasyon dergisinde 1978-84 yıllarında yazı kurulu üyeliği ve teknik yönetmenlik yaptı. Türkiye Yazarlar Birliği üyesi oldu. Türkiye’nin Manevi Coğrafyası üzerine araştırmalarını sürdürdü.

ESERLERİ:

İNCELEME - ARAŞTIRMA: Tarih İçinde Ankara (2002), Unutulan Şehir Ankara (2004), Hacı Bayram-ı Veli.

DERLEME - HAZIRLAMA: Vakıflar ve Vakıf Hizmetlerimiz (1978), I. Vakıf Haftası (1984), İl İl Vakıflar (1986), Altındağ’ın Manevi Coğrafyası (genel yayın yönetmeni, 1998), Dördüncü Vakıf Haftası.

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör