Kadir Durak

Şair

Doğum
14 Şubat, 1960
Eğitim
Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi
Burç
Diğer İsimler
Selçuk Dokuzoğlu, Lebiderya

Şair. 14 Şubat 1960, Arapgir / Malatya doğumlu. Bazı yazılarında Selçuk Dokuzoğlu ve Lebiderya imzalarını kullandı. Çanakkale Eski Mevki Komutanı Org. Cevat Çobanlı ile  Genelkurmay Harekat Dairesinden merhum Org. Mehmet Tuncay Kavuncu, anne tarafından akrabasıdır. Arapgir Düzce Köyü İlkokulu (1972), Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi mezunu. Anadolu Üniversitesi AÖF’de başladığı yükseköğrenimini yarım bıraktı. 1977 yılından itibaren özel sektördeki çeşitli işyerlerinde işçi olarak çalıştı. 1978 yılında Bornova Ülkücü İşçiler Derneği sekreterliği görevinde bulundu. 1982 yılında Türkistan Genel Sekreteri İsa Yusuf Alptekin ile tanıştı. Bir kamu kuruluşunda işçi kadrosunda çalışmaktadır. Anadolu İlim ve Sanat Sahipleri Birliği ile Şairler Edipler ve Bestekarlar Birliği Derneği (Genel Sekreter) üyesidir.

İktisadi ve sosyal konulardaki makalelerini Yeni Düşünce, Yeniden Diriliş, Arapgir Postası ve Petrol-İş Sendikasının aylık dergisi gibi çeşitli gazete ve dergilerde yayımladı. Şiirlerinde hece ölçüsünü kullandı. BOTAŞ Spor için yazdığı güfte, marş olarak bestelendi (2000).

ESERLERİ (Şiir):

Arzuhal (2000), Sevgi Deryası (2001), Lebiderya (2003).

KAYNAKÇA: Hüseyin Yurdabak / Şiirle Yaşayanlar Antolojisi (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör