Atilla Özer

Karikatürist, Akademisyen

Doğum
03 Nisan, 1949
Ölüm
Eğitim
Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi
Burç

Karikatürist, akademisyen (D. 3 Nisan 1949, Burdur – Ö. 2011, Eskişehir). Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’ni bitirdikten sonra iletişim Sanatlan dalmda yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden grafik dalında sanatta yeterlik aldı. 1995’de doçent, 2001’de profesör oldu. Anadolu Üniversitesi (AÜ) Karikatür Sanatını Araştırrma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü yap­tı.

Prof. Dr. Atilla Özer, karikatür sanatıyla çizer ve araştırmacı olarak ilgilendi. İlk kişisel sergisini 1978’de Nasrettin Hoca’nın dogduğu köyde (Hortu, Eskisehir) açtı. Daha sonra Avusturya’nın Klagenfurt kentinde, Eskişehir’de, Şile’de, Sivrihisar’da, Ankara’da, Anamur’da, Almanya’nın Staufen kentinde, Avusturya’nın Landeck ve Zams kentlerinde sergiler açtı. Pek çok ulusal ve uluslararası karma sergiye katıldı. Bir eseri de Varşova Karikatür Müzesi’ne alındı. AÜ Karikatür Kulübü'nü kurdu. 2011'de Eskişehir'de vefat etti. 2013 yılında Tepebaşı Belediyesi tarafından Karikatürist Prof. Atila Özer Evi törenle ziyaretçilere açıldı.

KAYNAK: Karikatürist Prof. Atila Özer Müze Evi Törenle Açıldı (haber.com, 24 Nisan 2013), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2012).

 

Karikatürlerinden örnek 1

Karikatürlerinden örnek 2

Karikatürlerinden örnek 3

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör