M. Aziz Aktulga

Şair

Doğum
Ölüm
27 Haziran, 1973
Eğitim
Polis Okulu

Şair (D. 1901, İstanbul - Ö. 27 Haziran 1973, Trabzon). İlköğreniminin ardından İmalat-ı Harbiye Okuluna girerek buradan mezun oldu. Millî Mücadele yıllarında, Üsküdar’da bir kahvede işgal ordusu askerlerinin ayağa kalkmayan bir askeri öldürmeleri üzerine dayanamayıp o üç askeri öldürdüğü için hapse atıldı. Hücresinde Kur’an okurken Hintli bir Müslüman asker tarafından gizlice kaçırıldı. İzmit’te Yahya Kaptan çetesine, ardından da Millî Mücadele’ye katıldı. Millî Mücadele sonrasında Polis Okulunu birincilikle bitirerek Rize’ye polis olarak tayin oldu. Daha sonra polislikten istifa ederek değişik resmî görevlerde bulundu. Resmî görevlerinden sonra Trabzon’a yerleşti. Besim Eyüboğlu ile birlikte Akçaabat gazetesini çıkardı. Daha sonra Karayollarına girerek ölümüne dek burada çalıştı. Şiirleri Trabzon’da çıkan Halk ve Yeniyol gazetelerinde yayımlandı.

ESERLERİ:

İçten Gelen Sesler 1. Forma (tsz), İçten Gelen Sesler 2. Forma (1948), İçten Gelen Sesler 3. Forma (tsz.), İçten Gelen Sesler (1963), Millî Duygular (1951).

HAKKINDA: Aziz Aktulga / İçten Gelen Sesler (1963), Veysel Usta / Aziz Aktulga (1990), Murat Yüksel / Geçmişten Günümüze Trabzon Şairleri 2-Cumhuriyet Dönemi (1993).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör