Atilla Bayraktar

Karikatürist, Ressam

Doğum
Ölüm
Eğitim
Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Bölümü (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

Ressam, karikatürcü (D. 1935, Düzce’de – Ö. 2007, Saint Sauwer / Fransa). İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladı. 1957 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nin Süsleme Bölümünden mezun oldu. Akademiden önce Karikatür sanatına el atan Attila'nın Karikatürleri Karakedi, Tef, 41 Buçuk, Akbaba dergileri ile Akşam gazetesinde yayımlanmıştı. 1957 yılında Fuaye Sanat Galerisinde İlk Kişisel Afiş Sergisinde afişlerini sergiledi.

Afiş Atölyesi orta ve yüksek kısımlarında Zeki Faik İzer ve Namık Bayık yönetiminde öğrenim gördü. Bir süre Paris Milli Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda okudu. Ünlü ressamlarla birlikte çalıştı. Öğrenciliğinin son yıllarında katıldığı Yapı ve Kredi Bankası afiş yarışmasında ikincilik, iki afişle katıldığı Emekli Sandığı’nın afiş yarışmasında birincilik ve ikincilik ödüllerini kazandı. İzmir Fuarında ve İstanbul Sanayi sergilerinde birçok pavyonlarda panolar yaptı.

Mengü Ertel'in kurduğu San Organizasyon Reklam Atölyesinde, kuruluşundan Fransa'ya gidişine kadar çalıştı. Gerçek amacı kendini plastik sanatlar alanında resimle ifade etmek olduğundan, Akademi yıllarında afiş öğrenimi yanı sıra hocası Sabri Berkel'den özel dersler aldı. Kısa bir süre doğadan esinlenen çalışmalardan sonra, 50'li yılların "Avant-Garde" akımı Soyut Resme yöneldi. Nuri İyem ile tanıştı. Dostluklar, usta çırak karakterinde devam etti.

Paris, dünyanın sanat merkezi, bütün büyük ustalar orada yaşıyor. Yapıtları önce orada sergileniyor, sonra diğer ülkelere dağılıyordu. Türkiye bu dağıtımdan yararlanmıyordu. Sanat olayları, üretilen yapıtlar sadece dergilerde izlenebiliyordu. Daha da önemlisi Paris'te Louvre Müzesi var, Resim sanatının "Kâbe" sidir Louvre. Usta Cezanne "En büyük okul Louvre Müzesidir" diyerek; Resmi yerinde daha köklü öğrenmek kararıyla, grafik alanı tamamen terk ederek 1958 yılı sonbaharında Erdal Alantar’la aynı gemide Fransa'ya göç etti.

Paris'te, Selim Turan, Nejad, Avni Arbaş, Hakkı Anlı, Remzi Raşa, İhsan Şurdum, Mübin Orhon, Adnan Varınca, Adnan Çoker, birçok Fransız ve diğer ülke ressamları ile tanıştı ve dostluklar kurdu. İki yıl dil öğrenmek ve ortama alışmak yönünden avarelikle geçti.

1961 Yılında Paris Milli Güzel Sanatlar Yüksekokul'una girdi. Eğitimi ciddiyetsizliğinden, ikinci yılında oradan ayrıldı. Louvre Müzesinde etüdler ve kopyalar yaparak öğrenimine bağımsız olarak devam etti. Yıllarca Louvre başta olmak üzere, Fransa;nın ve Avrupa;nın diğer müzelerinde eski ustaların yapıtlarını inceledi. Yeni Gelişmeleri de galerilerdenizledi.

1963-65 arasında Türkiye'de Yedek Subay olarak Artvin'de Askerliğini yaptıktan hemen sonra tekrar Paris'e döndü ve çalışmalarını bıraktığı yerden ele aldı. Geçici olmayan, herkesin duygusallığına dokunabilecek, Resmin temel kurallarına dayanan bir ürün vermek amacıyla, Moda olan akımlara katılmaksızın ama onlara ilgisiz kalmadan çalışan sanatçı, hayatını Paris ve Bressuıre (Fransa'nın Deux Sevres Bölgesi) arasında sürdürdü. 2007 yılında Fransa’nın Saint Sauwer kasabasında öldü, burada toprağa verildi.

KAYNAK: Ressam Atilla Bayraktar Hayata Veda Etti - Uzun süredir rahatsız olan Ressam Atilla Bayraktar bugün Fransa'da yaşama veda etti (haber3.com, 25 Haziran 2007), Türkiye Kültür ve Sanat 2008 Yıllığı (2008),  Atilla Bayraktar (msxlabs.org, 24.12. 2015).

Resim örneği

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör