Atilla Bartınlıoğlu

Sendikacı, Gazeteci

Doğum
Ölüm
19 Ağustos, 2013
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Gazeteci, Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarından (D. 1931, İzmir - Ö. 10 Ağustos 2013, Didim / Muğla). İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da yaptı. Yüksek öğrenimini Ankara Hukuk Fakültesinde tamamladı. Gazeteciliğe 11 yaşında ortaokul birinci sınıfta, günlük okul gazetesini çıkararak başladı. Gazetenin resimlerini rahmetli Altan Erbulak çizerdi. Daha sonra Ankara’da Karakarga adlı haftalık bir mizah gazetesi çıkardı. Zamanın iktidarı tarafından gazete bir süre sonra kapatıldı.

1952 yılında Cemil Sait Barlas’ın Son Havadis gazetesinde çalışmaya başladı. Daha sonra Akşam, Zafer gazetelerinde çalıştı. Son Posta, Yeni Asır gazetelerinin Ankara Temsilciliğini; Tercüman gazetesinde parlamento muhabirliği, Akşam gazetesi Ankara temsilciliği, Akis dergisi yazı işleri müdürlüğü yaptı.

1957’de Gazeteciler Cemiyeti Başkanı seçildi. Aynı yıl, genel yayın yönetmenliğini yaptığı günlük Gündem gazetesinde çıkan bir başyazıdan dolayı 7.5 yıl hapse mahkum edildi. Babeuf Davası adını alan bu dava uluslararası sorun yarattı. Avrupa Hukuk örgütlerinin baskısıyla bu davadan, kısa bir tutukluluktan sonra, Yargıtay kararı ile beraat etti.

Daha sonra İzmir’de çıkan Demokrat İzmir gazetesinde uzun yıllar başyazılar yazdı, fıkra yazarlığı yaptı. 7 Gün dergisi yazı işleri müdürlüğünden sonra Ticaret Bakanlığı başdanışmanlığına getirildi. Basın Şeref Kartı hamili, Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu Başkanı olan Bartınlıoğlu, Gazetecilik yaptığı sıralarda sendikacılıkla yakından ilgilendi. Basın iş kolunda çalışan fi­kir ve beden işçilerinin aynı çatı altında örgüt­lenmeleri konusunda yoğun çabalar gösterdi. Evli ve biri kız iki çocuk babası idi. 10 Ağustos 2013 günü Didim'de hayatını kaybetti, vasiyeti üzerine Didim'de toprağa verildi.

Oğlu, Oslo Eyalet Meclisi Milletvekili Mertefe Bartınlıoğlu, kalp krizinden ölen babası Atilla Bartınlıoğlu'nun cenazesine katılmak için Türkiye'ye geldi. Mertefe Bartınlıoğlu, "Babam mesleğe büyük hizmetler verdi. Bülent Ecevit'e danışmanlık yaptı. Basın iş sendikasını kuran, 27 mayıs ihtilali ve sonrasında dik durmasını bilen bir kişiydi. Ondan çok şey öğrendim. Norveç'te siyasete atılırken de babamı hep örnek aldım. Benim başarımda onun payı ve desteği büyüktür. Onu çok arayacağım" dedi.

KAYNAKÇA: Gazeteci Atilla Bartınlıoğlu hayatını kaybetti (DHA - haber7.com, 10.08.2013), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014), Yitirdiklerimiz (gazetecilercemiyeti.org.tr, erişim 08.08.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör