Atilla Ateş

Kara Kuvvetleri Komutanı, Orgeneral, Asker

Doğum
Eğitim
Kara Harp Okulu

Asker, orgeneral, kara kuvvetleri komutanlarından. 1937’de Kastamonu’da doğdu. 1955 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden, 1957 yılında topçu asteğmen rütbesi ile Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1959 yılında Topçu Okulu'nu bitirerek muhtelif topçu birliklerinde batarya takım ve batarya komutanlığı yaptı. 1969 yılında Harp Akademisi'ni bitirerek 1982 yılına kadar çeşitli birlik ve karargâhlarda birlik komutanlığı ve karargâh subaylığı ile Bonn kara ataşe muavinliği görevlerinde bulundu.

Orgeneral Ateş, 1982 yılında Tuğgeneralliğe terfi ederek Bonn Silahlı Kuvvetler Ataşeliği ve 3. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1986 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek 2. Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı görevlerinde bulunup, ardından 1990 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Bu rütbe ile 4. Kolordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunarak 1994 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Orgeneral rütbesinde Harp Akademileri Komutanlığı, 3. Ordu Komutanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı görevlerini yürüterek 27 Ağustos 1998 tarihinde atandığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinden 30 Ağustos 2000 tarihinde kadrosuzluk nedeniyle emekli oldu. Evli ve üç çocuk babası olan Orgeneral Ateş Almanca bilmektedir.

PKK karargâhının ve Abdullah Öcalan'ın Suriye topraklarından çıkarılması sürecinde önemli rol oynamış, demeçlerinde Suriye'yi uyarmıştır. Bu sürecin sonucunda Öcalan ve Suriye'deki silahlı yapılanması Suriye yönetimi tarafından tasfiye edilmiş ve Öcalan kısa süre sonra Türkiye'ye getirilmiştir.

KAYNAK: Faruk Mercan / “Kıvrıkoğlu: Tanklarla Suriye'ye girecektik” (Aksiyon dergisi, 17 Ekim 2005), Orgeneral Atilla Ateş (www.kkk.tsk.tr,13.9.2015).

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör