M. Alaeddin Asna

Şair ve Yazar, Radyocu, Profesör, Akademisyen

Doğum
Ölüm
04 Ağustos, 2015
Eğitim
Michigan Üniversitesi Haberleşme Halkla İlişkiler Bölümü

İletişimci, radyocu, gazeteci, akademisyen, profesör, şair ve yazar, A&B İletişim AŞ'nin kurucusu (D. 1940, İstanbul – Ö. 4 Ağustos 2015, Nişantaşı / İstanbul. Eskişehir Lisesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi (1961) mezunu.

ABD’deki Michigan Devlet Üniversitesi’nin İletişim Sanatları Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. TRT ile Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde çalışan Asna, bir süre Devlet Planlama Teşkilatı ile Sağlık Bakanlığı Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğü’nde de görev yaptı. Alaeddin Asna, Koç Holding’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak da çalıştı.

1972 yılında Halkla İlişkiler Derneği’nin kurulmasına öncülük eden ve kurucu başkanlığını yürüten Asna, 1968 yılından başlayarak Ankara, İstanbul, Anadolu, Mimar Sinan, Ege ve Marmara üniversitelerinin Gazetecilik - Basın Yayın Yüksek Okulları ile Ankara Hukuk Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü’nde halkla ilişkiler, reklamcılık, kişisel ilişkiler ve gazetecilik dersleri verdi. 1994’te doçent, 1999’da ise profesör olan Alaeddin Asna, 1993 yılından itibaren ders verdiği Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir dönem dekanlık görevini üstlendi.

Ömrünü halkla ilişkilerin bir bilim ve mesleki disiplin haline gelmesine adayan Prof. Asna, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin kurulmasında da öncülük etti. Binlerce iletişimci yetiştiren Prof. Asna'nın iletişim ve halkla ilişkiler alanındaki kitapları iletişim öğrencilerine ve sektör çalışanlarına başucu kitabı olma özelliği taşıyor.

Şiir ve hikâyeleri 1960’tan itibaren Varlık, Türk Dili dergilerinde yayımlandı.

Prof. Dr. Alaeddin Asna, 4 Ağustos 2015 günü İstanbul’da 75 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi de olan Prof. Asna'nın cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Prof. Dr. Asna, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Danışma Kurulu, Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Yönetim Kurulu ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı Yönetim Kurulu'nda bulunuyordu. Ayrıca; PEN Yazarlar Derneği, Türk Tarih Vakfı, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA), Uluslararası Halkla İlişkiler Ağı (IPRN), Basın Konseyi, Mülkiyeliler Birliği ve Aile Planlaması Derneği’ne üyeydi.

 

ESERLERİ:

Şiir: Sandaldaki Adam (1974).

Araştırma: Halkla İlişkiler (1969), Önce İletişim Vardı: Ustalar Ne Diyor?, Bir P.R.'Cının Meslek Anıları.

 

KAYNAKÇA: Mücellidoğlu Ali Çankaya / Yeni Mülkiye Tarihi ve Mülkiyeliler (c. VII, 1970), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) - Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), Prof. Dr. Alaeddin Asna yaşamını yitirdi (hurriyet.com.tr 04.08.2015), Selim Esen / 2015'te Kaybettiğimiz Sanatçılar... ve diğerleri (Gerçekedebiyat.com, 1.1.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör