M. Adil Artukoğlu

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
21 Mart, 1938
Ölüm
09 Şubat, 2017
Eğitim
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Burç

Akademisyen, tıp profesörü (D. 21 Mart 1938, Ergani / Diyarbakır - Ö. 9 Şubat 2017, Ankara). İlk ve ortaöğrenimini Ergani ile Diyarbakır’da okudu. Ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1964 yılında tıp ve sağlık bilimleri asistanı, 1973 yılında tıbbi dokümantasyon eylemli doçenti, 1981’de sağlık kurumları yönetimi profesörü oldu. Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okulu öğretim üyesi ve yöneticisi olarak çalıştı.

Niğde Üniversitesi’nde tıbbi doküman ve hasta dosyalarının hukuki yönü hakkında bilgi vererek kullanım alanlarını tekrar gözden geçirmek, tıbbi sekreterlik mesleğini tanıtmak ve tıbbi sekreterin görevlerinin anlaşılması, sağlık kuruluşlarında enformasyon sisteminin öğretilmesi, tıbbi dokümantasyon dersinde öğrenilen teorik konularda pratik yapmak ve uygulama becerisi kazanmak alanlarında dersler verdi.

Artukoğlu’nun mesleki kitaplarının dışında Kütüphaneciliğin Sesi, Hastane İdareciliği dergileri ile Hacettepe Tıp ve Cerrahi Bülteni, Türk Hemşireler Dergisi, Türk Kütüphaneciler Derneği Bülteni gibi dergilerde tıbbi terminoloji, insan gücü planlaması, bilgisayar uygulamaları, kütüphanecilik, tıbbi dokümantasyon konularında yayımlanmış makale ve inceleme yazıları vardır.

Prof. Artukoğlu, 1964 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü Birincilik Ödülü ve Emily Dean Lisans Tezi Ödülü’nü aldı. Türk Kütüphaneciler Derneği ile mesleki dernek ve sivil tolum kuruluşlarının üyesiydi

Prof. Dr. Adil Artukoğlu  9 Şubat 2017 Perşembe günü hayatını kaybetti. Cenazesi 10 Şubat 2017 Cuma günü Ankara Maltepe Camii'nde kılınan öğlen namazı sonrası defnedildi.

ESERLERİ (Tıp):

Tıbbi Terminoloji Öğretiminde Çözümleme Yöntemi ve En çok Kullanılan Kök / Örnek ve Sonekler (1970),

Uluslararası Hastalık Sınıflama Sisteminin Türkiye Hastaneleri İçin Uyarlaması (2 cilt, 1979),

Uluslararası Çocuk Yılı Dolayısıyla 1969-79 Yıllarında Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Arşivlerinde Yapılan Çocuk Hastalıklarıyla İlgili Araştırmalar (1979),

Tıbbi Terminolojiye Giriş (1. cilt, 1979).

KAYNAKÇA: Ş. Beysanoğlu / DFSA ( c. III, 2. Basım: 1997), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014), Vefat Duyurusu: Prof. Dr. Adil Artukoğlu (bby.hacettepe.edu.tr, 09.02.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör